Quantcast
Channel: damir gamulin arhiva - VIZKULTURA
Viewing all 44 articles
Browse latest View live

Memorijalna zbirka Lipa pamti

$
0
0

PROJEKTIRANJE

Subotom u kategoriji PROJEKTIRANJE predstavljamo autorske projekte iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

 

Damir Gamulin i Antun Sevšek – “Memorijalna zbirka Lipa pamti”

 

00_lipa-pamti_ulaz-detalj_foto-d-gamulin

 

O projektu (tekst arhitekata):

Memorijalni centar Lipa pamti, i živi, čuva sjećanje na 30. travanj 1944. kada je selo Lipa u potpunosti uništeno i opljačkano, a svih tada prisutnih 269 stanovnika ubijeno. Nalazi se u zgradi bivše osnovne škole i pošte gdje se od 1969. do zatvaranja krajem 80-tih godina nalazio muzej i društveni dom izveden po projektu Igora Emilia i Darka Turata.

 

01_lipa-pamti_eksterijer_foto-r-les 02_lipa-pamti_eksterijer_foto-r-les

* Eksterijer (klikom na jednu fotografiju otvara se cijela galerija)

 

Rad na novouređenom muzeju uključivao je cjelokupnu sanaciju unutrašnjosti kuće, novo prostorno i likovno rješenje interijera, osmišljavanje izložaka i multimedijskog sadržaja, grafičko oblikovanje i opremanje postava, zaključno s vizualnim identitetom zbirke. Projektantski se temelji na ukidanju distinkcije između prostornog rješenja, muzejsko-prezentacijskog mobiljara, završne artikulacije muzeološkog sadržaja i organizacije izložaka. Prostorni je okvir, tako, tretiran kao sastavni dio postava. Elementi postava, s druge strane, tretirani su kao gradivni elementi prostornih sekvenci.

 

03_lipa-pamti_tlocrt

* Tlocrt

 

Prostorne cjeline etnografske zbirke u SUTERENU oblikovane su u dijalogu sa zatečenom geometrijom prostora koja se permutacijom jedne oblikovne geste transformira u različite izložbene cjeline. Izložbene vitrine poprimaju dimenzije čitavih prostorija i u potpunosti su integrirane u volumen izložbenog prostora. Izlošci su predstavljeni neposredno, bez fizičkih barijera prema posjetiteljima, kao polje objekata organizirano prema namjeni. Njihova je dispozicija jedini grafički akcent čitavog dijela postava. Sve su obodne površine apstrahirane grubom žbukom koja jednako prekriva nove kao i zatečene elemente. Osim bijelog tona, sve prostore povezuje i ambijentalna zvučna instalacija koja koristi motive okoliša te korištenja alata u njemu.

 

09_lipa-pamti_suteren_foto-r-les

08_lipa-pamti_suteren_foto-r-les

10_lipa-pamti_suteren_foto-r-les

* SUTEREN

 

PRIZEMLJE je namijenjeno prihvatu posjetitelja i osnovnim informacijama o muzeju i mikro-regiji Liburnijskog krasa. Info sobi je pridružena velika izložbena prostorija – KOMUNALNA SOBA izvedena kao višenamjenski prostor za izložbe, prezentacije ili okupljanje mještana. Obod je raščlanjen sustavima zaokretnih panela, višeslojnih krila ugrađenih ormara ili pak podiznim zavjesama u punoj širini prostorije koji među sobom facilitiraju različite funkcionalne režime. Korištenje prostora dopunjuje sustav namjenski osmišljenog namještaja izvedenog iz elemenata i motiva korištenih u oblikovanju cjelokupnog muzeja.

 

04_lipa-pamti_priz_info-soba_foto-r-les

06_lipa-pamti_priz_komunalna-soba_foto-r-les

07_lipa-pamti_priz_komunalna-soba_foto-r-les

* PRIZEMLJE (info soba i komunalna soba)

 

STUBIŠTE je kao prva izložbena cjelina memorijalne zbirke u dojmu izvedeno kao u prostoru ovješena kutija. Osmišljena je kao prostor inicijacije posjetitelja u ratni dio zbirke. Hodne su plohe izvedene kao kontaktni senzori koji se aktiviraju korištenjem, te time pokreće interaktivnu zvučnu instalaciju stiliziranog marširanja, kao evokaciju ulaska u razdoblje agresije i razaranja. Dominantna ploha prostora stubišta ispunjena je pravilnim rasterom prosvijetljenih glinenih kaciga, preuzetih kao posveta autorima starog postava.

 

11_lipa-pamti_stubiste_foto-d-gamulin 11_lipa-pamti_stubiste_foto-r-les

* STUBIŠTE

 

MEMORIJALNA zbirka na katu počinje RATNOM SOBOM koja je organizirana oko velikog čeličnog stola za projekcije s reljefom čitavog područja na koji se kao slijepu 3D kartu sa stopa projiciraju presudni politički i vojni događaji od 1918. do samog dana napada tijekom rata 1944. godine. Glavni dio zbirke predstavlja izlomljena MEMORIJALNA SOBA koja zauzima glavninu etaže.

Postav se svodi na niz paralelnih izložbenih sekvenci razmještenih unutar ovješenog crno ožbukanog tunela. Prvu čini niz od 91 prosvijetljenih konzola koje predstavljaju svaku od razrušenih i spaljenih kuća, zajedno s imenima imenima svih žrtava koje su se u njima našle.

 

12_lipa-pamti_kat_ratna-soba_foto-r-les 13_lipa-pamti_kat_mem-soba_foto-r-les

* RATNA SOBA / MEMORIJALNA SOBA

16_lipa-pamti_kat_mem-soba_foto-r-les

* MEMORIJALNA SOBA

 

Slijedi sekvenca od pet čeličnih stropnih kućišta s usmjerenim zvučnicima koji se aktiviraju senzorima, a kojima se posjetiteljima u obliku prostorne zvučne instalacije obraća Danica Maljavac, dugogodišnja kustosica prethodnog postava. Ključnu sekvencu čini niz od osam za ovaj postav projektiranih optičkih uređaja koji prezentiraju jedini fizički trag zbivanja, a to su slučajno sačuvane fotografije koje su njemački vojnici snimali na dan pokolja. Optički se uređaji aktiviraju prolaskom posjetitelja rastvarajući pred njima ove potresne prizore.

Kroz analogno generiranu sliku nastojala se osvijestiti materijalnost samih fotografija, kao i čin njihovog nastanka, pružiti posjetitelju intimniji odnos s medijem i njegovim sadržajem, nasuprot ubrzanoj zastari i sveprisutnosti digitalnih prikazivačkih tehnologija.

 

17_lipa-pamti_kat_mem-soba_foto-d-gamulin

14_lipa-pamti_kat_mem-soba_foto-r-les

15_lipa-pamti_kat_mem-soba_foto-r-les

 

Naziv projekta: Memorijalna zbirka Lipa pamti
Autori: Damir Gamulin i Antun Sevšek (koncepcija, interijer, prostorno i likovno oblikovanje postava, mobiljar, vizualni identitet, signalizacija)
Projektni tim: Irena Bakić (autorska suradnja), Jure Živković, Hana Grebenar, Melita Čavlović
Godina projektiranja: 2013.
Realizacija: 2016.
Kvadratura parcele: 423 m2
Kvadratura građevine: 201m2
Ukupna tlocrtna površina: 586 m2
Investitor: Općina Matulji, Primorsko-goranska, županija, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Suradnici: Andrej Marković (Ultrastudio) – konstrukcija, Ranko Bihler (Pro-ing) – vodovod i odvodnja, Armin Bogunović (Telemetrija) – elektroinstalacije, Ranko Bihler (Pro-ing) – strojarske instalacije, Miodrag Gladović (AVC) – multimedija, Melita Kanceljak Marelić (Projektni ured Kanceljak Marelić) – zaštita od požara i zaštita na radu
Autori muzeološkog postava: Tea Perinčić, Ivo Mileusnić, Vana Gović, Ivana Šarić Žic, Ranko Starac (Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja, Rijeka)
Suradnica na ostvarenju postava: Danica Maljavac
Recenzenti muzeološkog koncepta: Tomislav Šola, Darko Babić
Stručni suradnici: Ranko Skansi – svjetlo-dizajn, Viktor Fabris – optika, Miodrag Gladović – audio-vizualni sustavi, Nikica Klobučar – zvučna naracija, Hrvoje Radnić – programiranje i dizajn zvuka, Dejan Gotić – računalne animacije, Rikard Blažičko – oblikovanje maketa, Luka Biondić – 3d print modela, Igor Crnković – zračni snimci, Nives Sertić – video anotacija i oblikovanje multimedije etnografskog postava, posebna zahvala Saši Reliću
Izvođači: Stella, V.D.I., Grgurić, Zajednički obrt Valinčić, Serving, Vilmet, Dulex, Pro, E-Tehnika, Stolar, AVC, IZIT, Ars kopija
Fotografije: Robert Leš, Damir Gamulin

 

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr.

The post Memorijalna zbirka Lipa pamti appeared first on vizkultura.hr.


Dizajn kao interdisciplinarna praksa

$
0
0

U petak, 10. studenog u 19 sati u HDD galeriji otvara se izložba Damir Gamulin: dizajnom, izvan dizajna. Izložba predstavlja tematski pregled Gamulinovih dizajnerskih radova od ranih 2000-ih do 2017., u rasponu od publikacija, plakata, vizualnih identiteta, preko signalizacije i izložbenih postava do složenih projekata prostorne tematike realiziranih unutar interdisciplinarnih autorskih timova. Autori koncepcije izložbe su Damir Gamulin i Marko Golub, koji je ujedno i kustos izložbe.

 

unnamed-3

*Studio UP i Damir Gamulin: Boutique Hostel Forum, 2013.

 

Iz teksta Marka Goluba:

“(…) Damir Gamulin počinje dizajnirati tako što pokušava razumjeti, ući u tajne filma, likovne umjetnosti, arhitekture, glazbe, suvremenih tehnologija, suvremenih teorija, programiranja, i prevesti to što je tamo pronašao vlastitim jezikom u drugi medij, vjerojatno dijelom i zato što vjeruje da, unatoč svim razlikama i nužnosti uspostavljanja jasnih načelnih distinkcija, sva ta područja djelovanja na spoznajnoj razini negdje duboko traže odgovore na slična pitanja. Za njega svaki zadatak zavređuje maksimum pažnje, bez obzira je li riječ o nekom niskotiražnom izdanju nastalom u kontekstu izvainstitucionalne kulturne scene, ili o novom raskošnom turističkom smještajnom objektu negdje na Jadranu. (…)

Radovi predstavljeni na ovoj izložbi ilustriraju nekoliko karakterističnih strategija i postupaka koje Damir Gamulin razvija u svom radu. Od ranih 2000-ih, primjerice, upotrebljava softverske algoritme koji u kreativni proces ugrađuju element programiranog slučaja (vizualni identitet manifestacije Critical Upgrade, 2002.), ili nasuprot tome služe racionalnoj organizaciji i vizualizaciji složenih mreža odnosa (44. Zagrebački salon arhitekture, 2009.; knjiga The Berlage Affair Vedrana Mimice, 2017). Projekti poput vizualnih identiteta 29. salona mladih: Salona revolucije(2008.) i Animafesta (suautorstvo s Tinom Ivezić, 2009.) sadrže participativnu i performativnu komponentu, odnosno oslanjaju se na učešće drugih. Plakat za predstavu Dan umorstava u priči o Hamletu po dramskom tekstu Bernard-Marie Koltèsa (režija Ivica Buljan, 2005.) rezultat je istraživanja kreativnog postupka primijenjenog u dramskom tekstu i njegove reinterpretacije sredstvima dizajna, dok s druge strane, dizajn knjige Moderna vremena Jacquesa Rancièrea (izd. Multimedijalni institut, 2017.) evocira iskustvo susreta s filmskim ekranom. Suradnje s umjetnicima Davidom Maljkovićem (knjiga umjetnika Place with Limited Premeditation, 2005.) i Nicole Hewitt (knjiga In Time, 2008.) rezultiraju artefaktima koji čitatelje autorefleksivno upućuju na proces svog nastanka, a plakati festivala dokumentarnog filma ZagrebDox (2006.) skreću pažnju na stvarni urbani život koji se odvija u njihovoj pozadini.

 

unnamed

*Damir Gamulin: Vizualni identitet 29. salona mladih, 2008.

 

Projekti prostorne tematike, vizualni identiteti, prostorna grafika i signalizacija hotela i hostela poput splitskog Goli+-Bosi (sa Studiom UP, 2010.), zadarskog Foruma (isto, 2014.) rovinjskog Amarina (isto, 2016.), Gradske knjižnice Labin (s Ivanom Žalac, Margitom Grubiša i Igorom Presečanom, 2013.), Memorijalne zbirke Lipa pamti (s Antunom Sevšekom, 2016.) i mrtvačnice u Resniku (s Igorom Presečanom, 2013.) pokazuju kako dizajn i arhitektura mogu funkcionirati kao integralna cjelina a da se ne doimaju rigidnim, kako osnovni, krajnje reduciran početni grafički i koloristički vokabular može proizvesti dinamične i iznimno stimulativne ambijente, ili kako označavanje može u isto vrijeme biti pripovijedanje, a signalizacija igra.

 

unnamed-2

*Damir Gamulin i Antun Sevšek: Memorijalni centar Lipa pamti, 2016.

 

(…) Razumijevajući dizajn kao suštinski interdisciplinarnu praksu, Gamulin je kroz svoje projekte pokušava maksimalno otvoriti prožimanju s drugim disciplinama. S druge strane, čini se da neprestano ima i potrebu vraćati se na njena počela i konzultirati njenu elementarnu razinu da se ne bi pogubio u konceptualnim ćorsokacima, pa se tako, primjerice, često vraća tipografiji i slovni znak uspostavlja kao glavnu gradbenu česticu koja projektima daje mjeru, dizajneru racionalan oslonac, a korisnicima orijentir.”

 

Izložba je otvorena do 1. prosinca, a tijekom trajanja izložbe bit će predstavljena i istoimena opsežnija publikacija.

 

The post Dizajn kao interdisciplinarna praksa appeared first on vizkultura.hr.

O dizajnerskim taktikama Damira Gamulina

$
0
0

U petak, 8. prosinca u 19 sati u HDD galeriji održat će se promocija knjige Dizajnom, izvan dizajna – Dizajnerske taktike Damira Gamulina autora Marka Goluba, a tom će prilikom biti održan i [d]razgovor autora knjige i kustosa izložbe s Damirom Gamulinom. Petak je ujedno i zadnji dan trajanja izložbe Gamulinovih radova u HDD galeriji, nakon čega će biti preseljena u Multimedijalni kulturni centar u Splitu.

 

hdd-book-mockup-900x602

 

Knjiga Dizajnom, izvan dizajna – Dizajnerske taktike Damira Gamulina nastajala je paralelno s izložbom te na 116 stranica predstavlja osamnaest odabranih dizajnerskih projekata Damira Gamulina, kako onih nastalih u suautorstvu ili u suradnji s drugim autorima, tako i samostalnih. Knjiga tako obuhvaća projekte prostorne tematike, poput oblikovanja, signalizacije i prostorne grafike hotela Amarin u Rovinju te hostela Goli+-Bosi u Splitu i Forum u Zadru (sa Studiom UP); vizualnog identiteta i prostorne grafike kluba Minus3 (s Anom Grgić i Samuelom Martinom); postava, vizualnog identiteta i signalizacije Memorijalne zbirke Lipa pamti (s Antunom Sevšekom); vizualnih identiteta, plakata i drugih materijala za manifestacije kao što su 29. salon mladih – Salon revolucije, 44. zagrebački salon arhitekture, Critical Upgrade, ZagrebDox i Animafest; vizualnog identiteta i web sjedišta Galerije Miroslav Kraljević; web sjedišta arhitektonskog studija Studio UP; oblikovanja knjiga Place with Limited Premeditation Davida Maljkovića, V_NV 2016 / 1620 umjetničkog tandema Tarwuk, In Time Nicole Hewitt, Modern TimesJacquesa Rancièrea i The Berlage Affair Vedrana Mimice te plakat za predstavu Dan ubojstava u priči o Hamletu prema tekstu Bernard-Marie Koltèsa u režiji Ivice Buljana.

 

1-900x600

 

Iz teksta Marka Goluba:
“Unatoč ambivalentnom naslovu koji smo dali ovoj izložbi i samoj knjizi, Dizajnom, izvan dizajna, ne mislim da je išta što Gamba radi zaista izvan. Naprotiv, upravo ta širina razumijevanja, to traženje odgovora na mjestima izvan grida i izvan ekrana, taj krajnje refleksivan pristup stvarima, najbolje pomaže razumjeti što dizajn danas jest. U tom smislu sve ovo bi, barem načelno, trebalo vrijediti za svakog dizajnerskog profesionalca, no Damir Gamulin to si je postavio kao središnju profesionalnu i životnu ambiciju – neprestano se educirati, iznalaziti nove instrumente, nove metode i procedure u dizajnu koje odgovaraju na zahtjeve konteksta, učiti iz svog neposrednog okruženja i iz drugih disciplina te maksimalno sva svoja saznanja investirati u dizajn. Ponekad to znači prekršiti konvencije i nepisana pravila, ignorirati primjere dobre prakse ne bi li se uspostavili primjeri neke bolje ili drugačije prakse, ponekad čak znači odustati od autorske kontrole i prepustiti je sugovorniku, bio taj sugovornik čovjek ili stroj, ali uvijek znači uroniti kontekst, uperiti svjetlo na okruženje koje daje karakter određenom sadržaju, učiniti vidljivima ili reinterpretirati skrivene strukture koje mu daju oblik ili značenje. Razumijevajući dizajn kao suštinski interdisciplinarnu praksu, Gamulin je kroz svoje projekte pokušava maksimalno otvoriti prožimanju s drugim disciplinama. S druge strane, čini se da neprestano ima i potrebu vraćati se na njena počela i konzultirati njenu elementarnu razinu da se ne bi pogubio u konceptualnim ćorsokacima, pa se tako, primjerice, često vraća tipografiji i slovni znak uspostavlja kao glavnu gradbenu česticu koja projektima daje mjeru, dizajneru racionalan oslonac, a korisnicima orijentir.”

 

3

U knjizi, kao i na izložbi, istaknuti su ravnopravni suautori, sugovornici i suradnici čiji je rad integralan dio ovih projekata i bez kojih oni ne bi postojali: Lea Pelivan, Toma Plejić, Antun Sevšek, Tina Ivezić, Nenad Vukušić, Igor Presečan, Ivana Žalac, Margita Grubiša, Luka Jelušić, David Maljković, Veronika Radman, Ksenija Diminić, Numen/ForUse, Nicole Hewitt, Vedran Mimica, Jasenko Rasol, Jure Nižić, Petar Milat, Ivana Bago, Antonia Majača, Zlatko Wurzberg, Cie Architekten, Maroje Mrduljaš, Tarwuk, Damir Žižić, Vladimir Mattioni, Ana Škegro, Ivan Rupnik, Ana Šverko, Nives Sertić, Željko Blaće, Nenad Jalšovec, Mislav Ružić, Bruno Babić, Irena Bakić, Jure Živković, Hana Grebenar, Melita Čavlović, Tea Perinčić, Ivo Mileusnić, Vana Gović, Ranko Skansi, Viktor Fabris, Miodrag Gladović, Nikica Klobučar, Hrvoje Radnić, Dejan Gotić, Rikard Blažičko te brojni drugi.

The post O dizajnerskim taktikama Damira Gamulina appeared first on vizkultura.hr.

TOP 10 iz 2017 ► PROJEKTIRANJE

$
0
0

Pogledajte koji su projekti, objavljeni u našoj kategoriji PROJEKTIRANJE, kroz koju pratimo produkciju domaće i regionalne arhitektonskes scene, bili najpopularniji u 2017. godini:

 

► № 10 Ecoing/Ivana Dabrović – Kuća B&R

ecoing_housebr_16-2880

* foto: Marko Ercegović

Predstavljanje projekta pogledajte na vizkultura.hr/kuca-br-ecoing/

 

► № 09 NFO – gradska kuća GRN

nfo-ciglica-jarun-websize-34

* foto: Ivan Dorotić

Predstavljanje projekta pogledajte na vizkultura.hr/gradska-kuca-grn/

 

► № 08 Dražul Glušćica arhitekti – Dječji vrtić u Mošćeničkoj dragi

q8a9440

* foto: Siniša Gulić 

Predstavljanje projekta pogledajte navizkultura.hr/dgarhitekti-moscenicka-draga//

 

► № 07 Dva Arhitekta- obiteljska kuća na Jelenovcu

dfabijanic_img_5847-1024x683

* foto: Damir Fabijanić 

Predstavljanje projekta pogledajte na vizkultura.hr/dva-arhitekta-obiteljska-kuca-na-jelenovcu/

 

► № 06 Antemurales – Kuća Kubika

0-img_0009-1024x630

* foto: Jure Živković

Predstavljanje projekta pogledajte na vizkultura.hr/antemurales-kubika/
 

► № 05 OFIS arhitekti – Zimska koliba na planini Kanin

winter-cabin-mount-kanin_ofis_a_foto_janez-martincic_08-jpg

* foto: Janez Martincic

Predstavljanje projekta pogledajte na vizkultura.hr/zimska-koliba-na-planini-kanin/

 

► № 04 Damir Gamulin i Antun Sevšek – Memorijalni centra Lipa Pamti

16_lipa-pamti_kat_mem-soba_foto-r-les

* foto: Robert Leš

Predstavljanje projekta pogledajte na vizkultura.hr/memorijalna-zbirka-lipa-pamti/

 

► № 03 Lukšić Visković – Bijela kuća

19_berislav-luksic

* foto: Berislav Lukšić 

Predstavljanje projekta pogledajte navizkultura.hr/luksic-viskovic-bijela-kuca/

 

► № 02 Lea Pelivan + Toma Plejić / STUDIO UP – Hotel Amarin

0_729-1024x512

* foto: Robert Leš

Predstavljanje projekta pogledajte nae vizkultura.hr/hotel-amarin-studio-up/
 

 

► № 01 Dinko Peračić i Roman Šilje – Građevinski fakultet u Osijeku

dsc02428_hdr-mario-romulic

* foto: Mario Romulić

Predstavljanje projekta pogledajte na vizkultura.hr/gradevinski-fakultet-u-osijeku/
 

 

The post TOP 10 iz 2017 ► PROJEKTIRANJE appeared first on vizkultura.hr.

Mini Art-kino dvorana

$
0
0

PROJEKTIRANJE

U kategoriji PROJEKTIRANJE predstavljamo autorske projekte iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

 

Damir Gamulin i Antun Sevšek – Mini Art-kino dvorana

 

2

06_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-zizic

05_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-zizic

08_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-zizic

 

O projektu (tekst arhitekata):

 

Mini Art-kino izdvojena je dvorana za prikazivanje dokumentarnih, kratkih i eksperimentalnih filmova u neposrednoj blizini kompleksa Art-kina Croatia u Rijeci. Kapacitetom od 24 mjesta predstavlja programsku dopunu te rasterećenje velike dvorane namijenjene posjećenijim projekcijama ili protokolarnim manifestacijama. Za razliku od klasične sekvence ulaska u kino koju čini postupni prijelaz od atrija, preko biljetera, foyera i hodnika do dvorane za projekcije, u mini Art-kino ulazi se izravno iz javnog prostora frekventne pješačke komunikacije. Ovom se neposrednošću želi potaknuti nove generacije gledatelja na otkrivanje kinotečnih programa, a iskusnijim pojetiteljima pružiti priliku doživljavanja filmova na neformalniji i istovremeno intimniji način. S druge strane, prizor gledališta i skupljanja gledatelja uoči projekcije kroz izlog nekadašnjeg poslovnog prostora postaje i aktivni poziv na projekcije te promocija ustanove koja se ovako i doslovno otvara gradu.

 

09_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-zizic

 

Ograničenja skučenosti zatečenog prostora i složenih očekivanih režima korištenja razrješena su sustavom namjenski projektiranog ugrađenog mobiljara. Njegovu okosnicu čini sklopiva teleskopska tribina razvijana posebno za ovu priliku koja omogućava transformaciju prostora iz malene prikazivačke dvorane u prostor za radionice, izložbe ili igru u iščekivanju programa u velikoj dvorani. Jednostavnim operacijama zidne obloge postaju radni stolovi, klupe ili površine za izlaganje te u kombinaciji sa permutacijama segmenata gledališta omogućavaju stvaranje raznovrsnog prostornog okvira za korisnike dvorane. Zaključno, nizom planova zavjesa istovremeno se postiže gradacija otvaranja ili zaklanjanja zbivanja u dvorani od gradske vreve, kao i otkrivanje ili prekrivanje interieura iz rakursa prolaznika.

 

04_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-zizic

img_5637

07_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-zizic

12_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-gamulin

 

03_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-rezimi-koristenja

Kino Izlog_2d_elements

/Volumes/Antun/Dropbox/_Coop/2016 Kino RI/2014 Kino BG u RI/_P R

 

10_gamulin-sevsek_mini-art-kino-rijeka-foto-damir-zizic

 


Autori: Damir Gamulin, Antun Sevšek (koncepcija, interijer, mobiljar)

Osnovni podaci:
Projekt: 2015
Realizacija: veljača 2017.
Lokacija: Krešimirova 2 (2G), 51000 Rijeka
Ukupna tlocrtna površina: 30 m2
Investitor: Art-kino Croatia, Rijeka

Projektanti:
Zoran Marić (Pro-Laser) – tehnička razrada tribina
Marin Sluga (Riteh) – elektroinstalacije

Izvođači:
Suntech, El.Bo-to,KE-DA, Prava Duga, Kemosan podovi, Ri-lux, Staklarna Crkikvenica, Pro – Laser, Stolar, FineLine, AVC, Med, Prozirni namještaj, Raos

Fotografije: Damir Žižić

 

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr

The post Mini Art-kino dvorana appeared first on vizkultura.hr.

Najbolje od najboljeg recentnog dizajna

$
0
0

Selekcijska komisija Izložbe hrvatskog dizajna 1718 – u sastavu Dejan Dragosavac Ruta, Boris Greiner, Vedran Kasap, Ana Labudović, Mario Lončarić, Nika Pavlinek i Tomislav Mostečak – odlučila je o tri nominacije za Veliku nagradu Hrvatskog dizajnerskog društva. O dobitniku Velike nagrade odlučivat će Međunarodni ocjenjivački sud Izložbe 1718, a odluka će biti objavljena na otvorenju Izložbe, 25. listopada u Muzeju za umjetnost i obrt.

Velika nagrada HDD-a dodjeljuje se projektu koji je, prema ocjeni Međunarodnog ocjenjivačkog suda, svojom kvalitetom, inovativnošću, kompleksnošću ili jasnom i snažnom porukom široke društvene prepoznatljivosti značajno odskočio u odnosu na ostatak dizajnerske produkcije. Selekcijska komisija Izložbe hrvatskog dizajna 1718 nominira tri projekta koji su u protekle dvije godine metodama dizajna ostvarili zamjetan učinak i pozitivne pomake u socijalnom, kulturnom i ekonomskom kontekstu, a Međunarodni ocjenjivački sud će u listopadu 2018. odlučiti o prvonagrađenom projektu. Nominirani su sljedeći radovi:

 

 

Osnove oblikovanja pisma

Autori: Frank E. Blokland, Nikola Đurek
Suradnici: Marko Hrastovec (dizajn, uređivanje), Dejan Kršić, Hrvoje Živčić, Igor Čaljkušić (uređivanje), Krešimir Bobaš (lektura), Vlatko Broz, Mirna Herman-Baletić, Catelijne van Middelkoop (prijevod)
Izdavač: DVK UMAS, Split
05/2018

Opis projekta:
Knjiga je nastala suradnjom dvojice različitih autora, ponešto različitih generacija, iz različitih društvenih konteksta i tipografskih tradicija – jednog iz Nizozemske i drugog iz Hrvatske. Knjiga je istodobno prijevod i original. Započeta kao prijevod već klasičnog udžbenika nizozemske tipografske škole, nadograđena je i nadopunjena rezultatima Đurekovih istraživanja i usustavljivanja promišljanja specifičnosti tipografskog zapisivanja hrvatskog jezika. Osim dizajnerima i studentima dizajna namijenjena je svima zainteresiranima za povijest pisma i tipografije te kaligrafsko pisanje.

Obrazloženje selekcijske komisije:
„Udžbenici iz područja dizajna kod nas su rijetki, a još su rjeđi oni za područje dizajna tipografije i oblikovanje tipografskih pisama. Značajnija izdanja koja su dodirnula ovu temu –  Tipografsko oblikovanje (1963.) i Tipografski priručnik (1985.) Franje Mesaroša – objavljena su prije više od trideset godina. Ovo je drugo izdanje Odsjeka za Dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu iz područja tipografije (nakon knjige Potez: teorija pisanja Gerrita Noordzija), koje uz praktičan prikaz Noordzijeve didaktičke metode i pisanja različitim perima, donosi i pravila o spacioniranju, položaju i veličinama dijakritika, te stvaranju digitalnog pisma iz kaligrafskog pisanja. Knjiga je pisana stručno, ali jasnim i razumljivim stilom, te je kao početnica osim dizajnerima i studentima dizajna namijenjena svima zainteresiranima za povijest pisma i tipografije, te za kaligrafsko pisanje. Knjiga je na neki način sinteza odnosa koji je u posljednjih desetak godina uspostavljen između naše lokalne sredine i Odsjeka za tipografiju i medije pri Kraljevskoj akademiji za umjetnost u Haagu, jer se oko knjige okupilo nekoliko polaznika Type&Media koji su u zadnjih desetak godina na sveučilištu u Zagrebu i Splitu predavali znanje koje su skupili u Nizozemskoj (Nikola Đurek, Hrvoje Živčić, Marko Hrastovec), ali koji istovremeno pokazuju kako se oblikovanje pisma i kod nas udomaćilo kao opcija održivog zanimanja.“

 

 

 

Posjetiteljski centar Mali arsenal

Autori projekta: Iva Letilović, Igor Pedišić + Vladimir Končar
Projektna tvrtka: AB Forum
Koncept, dizajn i razvoj interakcija: Studio Revolucija
Suradnici: Luka Fatović (AB Forum), Berislav Medić (UPI-2M, projekt konstrukcije), Zoran Košmerl (HAL, dizajn rasvjete), Barbara Peranić, Igor Miletić (Konzervatorski odjel u Zadru, konzervatorski nadzor), Laris Borić (stručni suradnik), Saša Budimir (3D animacija), Alen Stojanac, Suzana Košćak, Anja Bošnjak (dizajn), Dražen Hižak (programiranje prostorne interakcije), Luka Jendrašić (programer mobilne aplikacije), Ante Stipaničev (programer touchscreen aplikacije), Ivan Kapec (kompozitor) Hrvoje Petek, (dizajn zvuka), Project 6 studio (snimanje audio vodiča), Slađan Lipovec (lektor), Lovro Jurišić, Marica Babić, Josip Matassi, Gino Verrocchi (autori projekta HERA)
Izvođač: Credo-ing d.o.o., AVC d.o.o.
Investitor: Zadarska županija u okviru projekta HERA Upravljanje održivim turizmom
05/2017

Opis projekta:
Mali arsenal zaštićeni je spomenik kulture, dio srednjovjekovnog zadarskog kaštela, zasebne fortifikacijske strukture uklopljene u sustav gradskih zidina. Konzervatorskom sanacijom 2017. arsenal postaje centar za posjetitelje i polazna točka za upoznavanje i obilazak zadarskog fortifikacijskog sustava. Konzervatorskim uvjetima propisana je mogućnost minimalne arhitektonske intervencije, stoga je kao ravnopravni prostorni element uključena multimedija. Unutrašnji prostor Malog arsenala ima dva moda pojavnosti: onaj u kojem je multimedija prisutna, a prostor je dematerijaliziran i nevidljiv, te onaj u kojem je prostor vidljiv sa svim sačuvanim povijesnim slojevima. Prilikom ulaska prostor je zamračen, pokreće se velika projekcija na vertikalnom staklu te interaktivna projekcija na horizontalnoj staklenoj plohi povrh nekadašnjeg kanala. Po završetku prikaza svjetlo se pali, multimedija nestaje i projekcijske plohe postaju praznine, a prisutnost novoga gotovo da je nevidljiva.

Obrazloženje Selekcijske komisije:
„Autori Malog arsenala interdisciplinarnim su pristupom i preciznom izvedbom napravili iskorak u kreiranju rješenja za muzejsko-galerijske prostore. Unatoč konzervatorskim preprekama i ograničenjima unutar tog zaštićenog spomenika kulture, njihova interpretacija fortifikacije grada je rezultirala imerzivnim i impresivnim doživljajem. Građenju narativa pristupilo se na inovativan način, pritom respektirajući tkivo spomenika. Slojevi prošlosti konzervirani su promišljenim arhitektonskim rješenjima, a uporabom multimedije te suvremenih tehnologija i materijala nadodani su novi edukativni i iskustveni slojevi. Posjetitelji su angažirani u fizičkom prostoru i izvan Malog arsenala putem aplikacije Zadar Walking Guide, koja ih kroz svojevrsni „lov na blago“ stimulira na daljnje istraživanje lokalnih muzeja. Širenjem prostora interakcije razvija se publika i za druge srodne muzejske prostore, što multiplicira važnost ovog projekta.“

Projekt smo predstavili i na Vizkulturi, u rubrici Projektiranje!

 

  

 

 

Obiteljski hotel Amarin

Dizajn: Damir Gamulin
Copywriting: Nenad Vukušić Sebo
Arhitektura: Studio UP – Lea Pelivan, Toma Pleić
Krajobrazna arhitektura: Ksenija Jurčić Diminić
Naručitelj: Maistra d.d. Rovinj
2017

Opis projekta:
Prostorna grafika i signalizacija Obiteljskog hotela Amarin zasniva se na ideji kako grafika i riječi kao komunikacijski sloj obiteljskog hotela trebaju biti upućeni odraslima i djeci, koja percipiraju drugačije nego odrasli. Zamišljen kao “hotel koji priča” Amarin naglašeno komunicira s gostima nadogradnjom sustava standardnog obavještavanja doživljajnom razinom. Kako bi djeca ravnopravno osjetila da je hotel i njihov, kreirana su dva paralelna signalizacijska i aktivacijska kanala. Odraslima se obraća prisnim tekstom, a djeci vizualnim jezikom jednostavnih geometrijskih oblika koji pozivaju na aktivno sudjelovanje i otkrivanje prostora. Grafički i jezični identitet oblikovan je tako kroz princip dvostrukog kodiranja informacija koje usmjeravaju, ali i otvaraju put mašti.

Obrazloženje Selekcijske komisije:
„Prostorna grafika i signalizacija Hotela Amarin izvanredan je primjer integralnog arhitektonsko-dizajnerskog rješenja. Komunikacija je oblikovana sustavno i dosljedno. Horizontalna i vertikalna signalizacija izniču iz forme prostora te stvaraju njegov bogat, suvremen karakter. Utilitarna komunikacijska uloga rješenja, svojim vizualnim, taktilnim i auditivnom jezikom, omogućuje intuitivno prepoznavanje i kretanje kroz prostor prožet doživljajem. Multisenzornim sustavom interpretacije sadržaja potiče se kreativni (emotivni) odgovor svakog gosta. Interakcijom među elementima interijera i eksterijera čitav objekt postaje veliko igralište, što je najvrednija karakteristika ovog jedinstvenog obiteljskog hotela.“

Projekt smo predstavili u našoj rubrici Projektiranje.

 

 

 

The post Najbolje od najboljeg recentnog dizajna appeared first on vizkultura.hr.

Zašto je hotel dobio nagradu HDD-a

$
0
0

Na sveobuhvatnoj bijenalnoj Izložbi hrvatskog dizajna 1718, koja još uvijek traje u Muzeju za umjetost i obrt u Zagrebu, Veliku nagradu HDD-a osvojio je projekt Obiteljskog hotela Amarin. Dizajnerski ga potpisuje Damir Gamulin Gamba, za copywriting je zaslužan bio Nenad Vukušić Sebo. Riječ je o projektu prostornih grafika, signalizacije i popratnih elemenata koji se nastavljaju na hvaljenu arhitekturu Studia UP, odnosno njihovog rovinjskog hotela, o kojem smo na Vizkulturi pisali ovdje.

 

 

 

Obrazloženje nagrade Stručnog žirija HDD-a glasilo je ovako: “Prostorna grafika i signalizacija Hotela Amarin izvanredan je primjer integralnog arhitektonsko-dizajnerskog rješenja. Komunikacija je oblikovana sustavno i dosljedno. Horizontalna i vertikalna signalizacija izniču iz forme prostora te stvaraju njegov bogat, suvremen karakter. Utilitarna komunikacijska uloga rješenja, svojim vizualnim, taktilnim i auditivnom jezikom, omogućuje intuitivno prepoznavanje i kretanje kroz prostor prožet doživljajem. Multisenzornim sustavom interpretacije sadržaja potiče se kreativni (emotivni) odgovor svakog gosta. Interakcijom među elementima interijera i eksterijera čitav objekt postaje veliko igralište, što je najvrednija karakteristika ovog jedinstvenog obiteljskog hotela.”

Što sami autori kažu o projektu, pročitajte u nastavku!

 

Ljubavna priča Studija UP, Damira Gamulina i Nenada Vukušića s hotelima počinje 2011. hostelom Golly i Bossy, čija je signalizacija i turistički vodič kroz Split, ali i ljude koji čine Split, nagrađivan je i citiran po raznim arhitektonskim magazinima i zbirkama. U manje od 3 mjeseca, od unutrašnjosti robne kuće koja je propadala, nastalo je konceptualno i funkcionalno remek-djelo u kome i dan danas spavaju turisti. Nije to obiteljski hotel, reći ćete.

 

 

Obiteljski hotel je vriska djece i nije baš neki odmor – ali što ako su djeca sretna i zabavljaju se bez vas? Što ako je okoliš tako zabavan, da se i vi poželite pretvoriti u dijete na par sati: pa na odmoru ste, nitko neće znati da ste se spuštali iz tobogan i bacali žabice u zalazak sunca.

Amarin je upravo to. Tomo i Lea imaju malu djecu,  Sebo i Gamba su mala djeca u srcu. Ponudili su igru kao oslonac navigacije, poziv na istraživanje i zabavu, promišljen do najsitnijeg detalja.

Počinje na recepciji, gdje vas dočeka Numenova plava, mekana paukova mreža u koju se klinci mogu zavaliti ili kotrljati.

Proteže se kroz cijeli prostor, a završava u unutrašnjosti sobe, gdje je cijeli zid igra – a ne šarate po njemu.

Svako križanje vam nudi tobogan, koktel i ražnjiće. Koliko god bili namršteni, u nekom trenu popustite i spustite se niz tobogan. I smijete se.

Kad dođete na isti kraj hodnika već drugi put i shvatite da ste promašili sobu jer gledate u mobitel, znate da su signalizaciju slagali ljudi koji vole hotele. I koriste mobitele.

Za ljude koji vole velike riječi, hotel Amarin koristi prostorni narativ na dvije razine, tekstualni za ljude koji znaju čitati engleski ili hrvatski, te vizualni, za male ljude koji manje čitaju, ali razumiju oblike i boje i sličice i koncepte. Svaki je od elemenata istovremeno i poziv na igru, istraživanje i avanturu. Novo iskustvo.

Možda u tome leži odgovor zašto je baš ovaj  projekt nagrađen Velikom Nagradom HDD-a 2018.?

Zaigrajte se i vi. Pogledajte slike.

Izložba svih nagrađenih radova otvorena je do 25. studenog 2018.

 

  

 

 

Obiteljski hotel Amarin

dizajn: Damir Gamulin
copywriting: Nenad Vukušić Sebo
arhitektura: Studio UP – Lea Pelivan, Toma Pleić
krajobrazna arhitektura: Ksenija Jurčić Diminić
naručitelj: Maistra Rovinj
2017.

 

The post Zašto je hotel dobio nagradu HDD-a appeared first on vizkultura.hr.

13 hrvatskih kandidata za Miesa

$
0
0

Kategorija PROSTOR na Vizkulturi powered by VELUX

 

 

Sredinom prosinca svake neparne godine europska arhitektonska javnost s nestrpljenjem očekuje objavu nominacija za prestižnog Miesa! Nagrada European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award zasigurno je najvažnije europsko strukovno priznanje na području arhitekture i dodjeljuje se od 1988. godine te smo konačno dočekali nominacije za izdanje ove nagrade za 2019. godinu.

Riječ je o dugovječnoj instituciji nagrade važnoj za diseminaciju izvrsnosti u europskom arhitektonskom kontekstu, osobito u poplavi raznoraznih privatnih i novoutemeljenih priznanja i nagrada, relevantnih, ali često nerelevantnih portala, brendova i inicijativa, PR mašinerijom potkovanih nagrada ili razvikanih priznanja koja su isključivo aplikacijske prirode i participanti za neke od njih plaćaju ogromne svote sudjelovanja. Nagrada European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe tip je nagrade za koji se ne može samoincijativno prijaviti, plod je prijedloga profesionalaca te pažnjom i s punim strukovnim backgroundom artikulira kvalitativno najrelevantniju produkciju suvremene arhitekture u Europi. Nominacije za nagradu su generirane iz prijava i prijedloga 76 svjetskih nezavisnih arhitektonskih stručnjaka, zatim krovnih nacionalnih arhitektonskih udruženja te pomno odabranog savjetodavnog odbora nagrade. Među dosadašnjim dobitnicima nagrade su neka od najvažnijih imena recentne povijesti arhitekture, od Alvara Size, Petera Zumthora, Rema Koolhaasa, Zahe Hadid, Normana Fostera i Davida Chipperfielda, preko NL Architects, Dominiquea Perraulta, Henning Larsen Architects, Snohette pa sve do španjolskih dvojaca Manislla+Tunon i Barozzi Veiga. Primarni cilj nagrade je prepoznavanje i sveobuhvatno razumijevanje transformacije europskog izgrađenog okoliša, prepoznavanje i isticanje izvornosti i inovacije na polju arhitekture, skretanje pažnje spram važnim doprinosu europskih profesionalaca u razvoju novih ideja, uz nepobitnu potporu klijenata te uključivanje korisnika svih ovih zgrada i objekata.

 

 

Ovogodišnja lista kandidata za Miesa broji 383 projekta iz 38 zemalja Europske unije i Europe. Među nominiranim arhitektonskim dostignućima je čak 13 projekata iz Hrvatske i to je, nakon 2009. godine, najveći broj hrvatskih realizacija koje konkuriraju za nagradu – što bi valjda trebalo značiti da se izvrsnost kvalitetne produkcije hrvatske arhitekture vraća na brojke iz sredine dvijetisućitih. Svakako treba naglasiti da je ovaj broj hrvatskih nominacija Hrvatsku smjestilo na visoko deseto mjesto u poretku europskih država, na čijem vrhu je (uobičajeno) Španjolska s čak 27 nominiranih projekata, a slijede Belgija s 21, Francuska i Velika Britanija s 19 te Njemačka i Poljska s 18 nominacija. Hrvatska se ovim velikim brojem nominacija našla ispred niza zemalja čija je suvremena arhitektonska produkcija među najboljima na svijetu pa su tako iza nas ostale Nizozemska (7), Danska (10), Finska (9), Norveška (9) i Švedska (7). Kako napominju organizatori najveći broj nominacija čine zgrade za kulturu, čak 15 %. Među hrvatskim nominacijama su tri obiteljske kuće, dvije škole te po jedan bazen, muzej, centar za posjetitelje, stadion, višestambeni kompleks, hotel, poslovni interijer i mini kino.

 

 

Predsjednica ovogodišnjeg žirija koji će odlučivati o nagradama i finalistima je poznata danska arhitektica Dorte Mandrup, a ostali članovi su libanonski arhitekt i kritičar George Arbid, austrijska teoretičarka i kritičarka arhitekture Angelika Fitz, rumunjski arhitekt, publicist i istraživač Ștefan Ghenciulescu, arhitekt iz nizozemskog NL Architects Kamiel Klaasse (kojeg smo nedavno intervjuirali za Vizkulturu), španjolska arhitektica María Langarita iz dvojca Langarita &Navarro te irski novinar Frank McDonald. U siječnju 2019. žiri će objaviti shortlist listu 40 istaknutih najboljih projekata po njihovom izboru od kojih će 5 finalista biti objavljeno 13. veljače. Prestiž nagrade i diseminacija znanja koju nagrada i njezine aktivnosti nose nastavlja se organizacijom popratnih izložbi i debata širom Europe i svijeta, dovodeći tako ponajbolju europsku arhitekturu do što većeg broja zainteresirane javnosti.

 

U nastavku pogledajte koji su projekti iz Hrvatske nominirani za ovogodišnje izdanje nagrade:

 

Vedrana Ergić – Interijeri zgrade Adris Grupe i Croatia Osiguranja, Zagreb

*Više o projektu pogledajte ovdje / foto: Decker&Kutić

 

 

Svebor Andrijević i Luka Korlaet – Stambeni sklop na Dobrom dolu, Zagreb

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Luka Korlaet

 

 

Dinko Peračić – Muzej moderne i suvremene umjetnosti u nastajanju, Rijeka

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Damir Žižić

 

 

Damir Gamulin i Antun Sevšek – Mini Art-kino dvorana, Rijeka

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Damir Žižić

 
 

Davor Bušnja / nonA – Ladanjski sklop Konštari, Pelješac

*Više o projektu pogledajte ovdje / foto: Marko Ercegović

 

 

x3m, Mirela Bošnjak, Mirko Buvinić i Maja Furlan Zimmermann – Osnovna škola “Žnjan-Pazdigrad”, Split

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Bosnić+Dorotić

 
 

Idis Turato, Arhitektonski biro Turato – Bazen Vukovar

*Više o projektu pogledajte ovdje / foto: Bosnić+Dorotić 

 
 

Mia Roth Čerina i  Tonči Čerina, XYZ arhitektura – Osnovna škola Popovača

*Više o projektu pogledajte ovdje / foto: Marko Mihaljević 

 
 

Bogdan Budimirov – Kuća za dvoje, Perjavica, Zagreb

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Marko Mihaljević

 
 

Davor Mateković / PROARH – Issa Megaron, otok Vis

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Damir Fabijanić

 
 

Iva Letilović, Igor Pedišić + Vladimir Končar – Mali Arsenal, centar za posjetitelje HERA, Zadar

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Jasenko Rasol

 
 

GEplus arhitekti (Gorana Giljanović i Eugen Popović) – Stadion Luke Šokčevića Šaljapina, Gunja

*Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje / foto: Robert Leš

 
 

Arhipolis (Neno Kezić i Srđan Lukšić) – Hotel Salona Palace,  Solin

*Više o projektu pogledajte ovdje / foto: Ivan Ivanišević

 

 

Više o nagradi saznajte na linku miesarch.com/edition/2019

 

Kategorija PROSTOR na Vizkulturi powered by VELUX

 

The post 13 hrvatskih kandidata za <em>Miesa</em> appeared first on vizkultura.hr.


Vizije arhitekata za Rijeku budućnosti

$
0
0

Kategorija PROSTOR na Vizkulturi powered by VELUX

 
 

U prostorima DAR – Društvo arhitekata Rijeka sutra, u četvrtak 17. siječnja u 18.00 sati bit će otvorena izložba DeltaLab predstavlja Slatko i slano, koja prezentira aktivnosti programskog pravca Slatko i slano jednog od 7 programskih pravaca projekta Rijeka 2020 Europska prijestolnica kulture. Voditelj pravca Slatko i slano je riječki arhitekt Idis Turato, a aktivnosti pravca orijentirane su na osmišljavanje i aktiviranje nedovoljno iskorištenog, a izuzetno zanimljivog i atraktivnog dijela grada u samom srcu Rijeke, koje prati tok rijeke Rječine (slatko) do njezinog utjecanja u more (slano), a otuda i naziv samog programskog pravca.

 

 

Na izložbi će javnosti biti predstavljeni arhitektonsko-urbanistički idejni prijedlozi mogućih privremenih intervencija na području Rijeke, a potpisuje ih autori s impresivne liste od 16 arhitektonsko-dizajnerskih timova, među kojima su i neka od najznačajnijih imena suvremene domaće arhitektonske scene. Pozvani arhitekti i dizajneri su redom nagrađivana i strukovno hvaljena imena s domaće scene; 3LHD, Studio UP, Dinko Peračić, Nikola Bašić, Iva Letilović i Igor Pedišić, Platforma 9.81, x3m, Mia Roth Čerina i Tonči Čerina, Katušić Kocbek arhitekti, Rožić arhitekti, Svjetlana Despot, Damir Gamulin i Antun Sevšek, gosti iz Slovenije Bevk Perović arhitekti, autori mlađe generacije SKROZ, Ana Boljar, Ida Križaj Leko i BIRO te mlade riječke snage Gorana Stipeč Brlić i Sekcija mladih DAR-a.

 

U okviru projekta Rijeka 2020 – Europske prijestolnice kulture, kroz višemjesečni period radionica, kolaboracija i zajedničkih promišljanja s timovima DeltaLaba i pravca Slatko i Slano, ovi su stručnjaci stvarali vizije za potencijalne nove scenarije korištenja izabranih lokacija. U procesu rada bavili su se arhitektonskim i programskim istraživanjem riječke industrijske baštine, lučkih i obalnih područja te njihovih potencijala.

 

 

Idejna rješenja predstavljena na izložbi zapravo su arhitektonska viđenja i zamišljeni koncepti aktiviranja, obnavljanja i djelovanja na tim lokacijama. Neke od predstavljenih ideja doista će se i fizički realizirati na zamišljenim lokacijama u 2020. godini kada Rijeka predstavlja Europsku prijestolnicu kulture, a neke će ideje ostati kao nasljeđe namijenjeno realizacijama u budućnosti. Odabrane lokacije, u ovoj zoni Rječine i dodira Rijeke s morem, na kojima su osmišljeni i iscrtani idejni prijedlozi su Delta, Lungo Fiume, Mrtvi kanal, Školjić, zgrade Ex Ivexa i Exportdrva, te čitav potez lukobrana Molo Longo.

Idejni prijedlozi prenamjena postojećih prostora, osmišljeni paviljoni i strukture i novi način upotrebe pojedinih lokacija, zapravo predstavljaju cjelovitu viziju programskog pravca Slatko i slano. Stvarnom realizacijom dijela ovih ideja pojedine bi lokacije u Rijeci već kroz dvije godine postati nova mjesta susreta, aktivnosti i događanja za sve građanke i građane Rijeke. Ostale će ostati zalog za budućnost, idejni koncepti koji će se ostvarivati u razdobljima koja tek slijede.

 

 

Ova izložba je krajem prosinca 2018. premijerno bila predstavljena u prostorima riječkog RiHuba, a u prostorima Društva arhitekata Rijeka (Dežmanova 2a) bit će otvorena do 14. veljače.

Više o programskom pravcu Slatko i slano pratite na njihovim profilima na društvenim mrežama Facebook i Instagram, a više o projektu Rijeka 2020 EPK na njihovoj službenoj stranici rijeka2020.eu

 

Provoditelj projekta je DeltaLab – Centar za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam – novoosnovani program pri Sveučilištu u Rijeci koji je posvećen pitanjima grada, teritorija, infrastrukture, ekologije i globalizacije, kao temeljima za stvaranje regionalnog centra za urbana istraživanja.

Organizator: DeltaLab – Centar za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam, kustos i voditelj programskog pravca Slatko i slano: Idis Turato, dizajn i vizualni identitet: Leo Kirinčić i Tanja Modraković, koncepcija izložbe: Leo Kirinčić, Ida Križaj Leko, Morana Matković, Tanja Modraković, voditelji komunikacije: Bosnić+Dorotić, fotografije lokacija: Geoarheo i Neven Petrović, partneri: RIJEKA 2020 d.o.o., DAR – Društvo arhitekata Rijeka, Sveučilište u Rijeci , Grad Rijeka, Ministarstvo kulture RH, Primorsko-goranska županija print plakata: Izrada reklama Pruša

 

 

The post Vizije arhitekata za Rijeku budućnosti appeared first on vizkultura.hr.

Transmedijalnost i eksperiment

$
0
0

Donosimo vam pregled izložbi i događanja koje možete posjetiti ovoga tjedna!

 

 

Petar Vranjković izlaže u Karasu

U utorak, 5. veljače u 19 sati u Galeriji Karas u Zagrebu otvorit će se izložba mladog transmedijalnog umjetnika Petra Vranjkovića pod nazivom Whanau.

“Na požutjeloj crno-bijeloj fotografiji, ponegdje izgrebanoj, vidimo mladog muškarca i djevojku. Mladić jednom rukom grli djevojku, objema drži njezine. Oboje gledaju u fotoaparat. On nasmiješen, a ona ozbiljna, nesmiljena pogleda uperenog ravno u kameru. Klik. Trenutak je prošao. (…) Dio obiteljske povijesti koji fizički izlazi iz privatne sfere, zapravo ostaje skriven. Ono što nam autor ipak ovim radom otkriva je njegov vlastiti emotivni odnos prema nađenoj ostavštini. Fotografije koje su se ranije nalazile u kutijama on pažljivo smješta u okvire, a njihova transformacija iz tek viđenog u dio emotivne transgeneracijske razmjene završava činom prijenosa tri odabrana prizora s fotografija na sirovo pamučno platno – žuticu u tehnici litografije. Suprotstavljajući stari komad platna nađen u bakinom domu fotografiji vjenčanja djeda i bake, on kao da pridodaje sebe ovoj fotografiji te odaje počast onima čija iskustva su ga oblikovala.” (iz predgovora Lane Lovrenčić)

 

 

Panel o fotografiji i dizajnu u Galeriji Spot

U zagrebačkoj Galeriji Spot u srijedu, 6. veljače u 19 sati održat će se panel-diskusija na temu fotografije i dizajna, kao popratni program izložbe Željka Borčića pod nazivom Transformativna snaga fotografije.

Autorski opus Željka Borčića (Zagreb, 1942.–2015.) osobita je kombinacija aktivnosti – dizajnerskih, umjetničkih te fotografskih, ostvarenih kroz nekoliko desetljeća. Iako je zapamćen prvenstveno zbog dizajnerskih rješenja, njegov otvoren način propitivanja tema rezultirao je djelovanjem u raznim medijima u kojima se “snalazio” bez zadrške. Već i sumaran prikaz njegovih umjetničkih aktivnosti, među kojima izdvajamo izložbu održanu 1973. godine u Galeriji Studentski centar u Zagrebu – Prvi svjetski psihokibernetički autoportret – kojom je zacrtao svoje konceptualne interese na području nove umjetničke prakse, kao i godinu dana kasnije održana Akcija za konfrontacijsku reakciju na Trgu maršala Tita u Zagrebu, dokazuju širinu njegovih interesa, pri čemu je znatan dio njih ostvaren upravo u mediju fotografije. Zahvaljujući boravku u New Yorku te zatim studiju pri Sir George Williams University u Montrealu u drugoj polovici 1960-ih, Borčić se upoznaje s aktualnim metodama u području dizajna vizualnih komunikacija pri čemu tradicionalne razlike u poimanju medija nadomješta stavom o cjelovitom pristupu općim ljudskim temama na koje se referirao u svom radu. Borčić kao umjetnik – a ne isključivo dizajner – djeluje iz pozicije čovjeka svjesnog aktualnog trenutka, novih tehnologija i metoda rada. Koja je specifičnost njegove metode?

Izložbom Transformativna snaga fotografije prisjećamo se njegova trajna interesa prema fotografiji, koju je mnogo puta upotrijebio u svojim grafičkim rješenjima. I pritom postavljamo pitanje o važnosti fotografije u području dizajna, ne samo u smislu preuzetog vizualnog znaka i/li sadržaja, već metode promatranja i reagiranja na svijet kroz leću objektiva. Je li njegov dizajnersko-fotografski opus specifičan ili kroz sinergiju medija prepoznajemo i druge autore u određenom razdoblju za koje je takvo djelovanje specifično? Ima li fotografija posebno mjesto u području dizajna i mogu li eksperimenti u fotografiji pomoći da se u dizajnu djeluje izvan standardnih obrazaca? Jesu li psihološki postupci koji čine važan dio planiranja u dizajnu usporedivi s odlukama s kojima se susreću fotografi, znatno utječući na način kako vidimo svijet oko sebe?

O ovim i drugim sinergijama dvaju medija razgovarat će se na panel-diskusiji Fotografija i dizajn u kojoj sudjeluju Alira Hrabar Oremović, grafička dizajnerica i autorica nedavno održane izložbe o Dušanu Bekaru, u čijem opusu (kao i Borčićevom) nailazimo na umjetničke eksperimente u mediju fotografije, likovni kritičar i voditelj HDD galerije Marko Golub, te dizajneri Dora Bilić iz Studija bilić_müller i Damir Gamulin Gamba.

 

 

Mario Aničić u HDD galeriji

U četvrtak, 7. veljače u 20 sati u HDD galeriji u Zagrebu otvara se izložba Marija Aničića pod naslovom Tiskaj bez crne, ekstremno upojno – dizajn za Drugo more. Izložba predstavlja pregled Aničićevog dizajnerskog rada za riječku udrugu Drugo more u kontinuitetu od 2002. do 2015. godine, a uključuje sve od vizualnih identiteta udruge i niza njenih glavnih programa, do različitih tiskanih sredstava promocije i komunikacije poput plakata, brošura, letaka te programskih i drugih publikacija.

Prva verzija ove izložbe predstavljena je u Galeriji Filodrammatica u Rijeci u jesen 2017. simbolički markirajući kraj jedne izuzetno produktivne suradnje, ali zaokružujući i još jedno zanimljivo poglavlje sinergije između inovativne i progresivne nezavisne kulturne scene i grafičkog dizajna. U tom smislu, izložba je i svojevrsni nastavak sličnih predstavljanja ovakvih suradnji, poput izložbi posvećenih dizajnu časopisa Frakcija (izložba Frakcija 1996. – 2010., dizajneri Igor Masnjak, Laboratorium i Cavarpayer; HDD galerija 2010.), dizajnu za kustosku udrugu Kontejner (izložba Kontejner – Dizajn suvremene umjetničke prakse, Dejan Dragosavac Ruta, HDD galerija 2009.), ili za udrugu WHW (izložba Što, kako i za koga & tako dalje – Dizajn za suvremenu umjetnost, Dejan Kršić, HDD galerija 2015.). Zagrebačka verzija izložbe koncipirana je tako da daje pregledan uvid u vizualni identitet Drugog mora i različitih njegovih programa, izdvajajući kao zasebne cjeline dizajn za programske sadržaje većih projekata udruge kao što su Art & Clubbing, Moje, tvoje naše; Mediteranske igre i Refleks. Zbog boljeg razumijevanja konteksta predstavljenih radova, kroz izložbu će nas voditi i kratki tekstovi koji pojašnjavaju karakter manifestacija za koje su dizajnirani, a poseban segment izložbe bit će posvećen tehnološkom aspektu Aničićevog dizajna za Drugo more, naznačen i u naslovu, odnosno instrukciji “Tiskaj bez crne, ekstremno upojno”.

 

 

Obrovac na kvadrat

U zagrebačkoj Laubi, u četvrtak, 7. veljače s početkom u 19 sati održat će se otvorenje izložbe Pantoskopije čiji je autor jedan od najvećih suvremenih slikara istarskog polutoka, Ivan Obrovac. Izložba je realizirana u suradnji s Gradskom Galerijom Labin, a predstavit će tridesetak radova Ivana Obrovca nastalih u posljednjih petnaest godina. O njegovom umjetničkom radu govorit će kustosica Leonida Kovač. U sklopu otvorenja izložbe održat će se glazbeno-vizualni performans koji se sastoji od glazbene izvedbe pulske etno-jazz glazbenice Tamare Obrovac i Transhistria quarteta te video-projekcije umjetničkih radova Ivana Obrovca u režiji multimedijalnog umjetnika Matije Debeljuha.

“Ivan Obrovac ne slika ono što je vidljivo, već slikanjem, koje ovdje jest dodirujući susret tvari što se tjelovljuju u pojavnosti prozirućih polja boje i zasijecajućih grafizama, daje osjetiti neperceptibilni, no paradoksalno temeljni medij koji postoji s onu stranu vidljivoga. Taj bazični medij je vrijeme samo, spoznatljivo jedino posredstvom činjenice smrtnosti tijela.” (iz predgovora Leonide Kovač)

Izložba ostaje otvorena do 20. veljače.

 

 

Domagoj Rogina u Galeriji SC

Izložba Monoliti autora Domagoja Rogine u Galeriji SC u Zagrebu otvorena je do 16. veljače, a radno vrijeme galerije je radnim danom od 12 do 20 sati te subotom od 10 do 13 sati.

“(…) Sve izrečeno na ovim slikama izrečeno je u intenzivnom jeziku boje – predmeti poput čajnika ili buketa cvijeća, tijelo morske nemani, doživljaj jutarnje atmosfere ili autoportret kojemu se sjena naviruje preko ramena. Čini se da autor svemu odbija dati narativni razlog izvan same slikarske fascinacije. To su prizori njegove osobne svijesti, njegovi osjećaji i demoni koji dobivaju vlastite oblike i usisavaju nas. (…)” (iz predgovora Feđe Gavrilovića)

 

 

Skupna izložba “Bure baruta” u Galeriji Kazamat

Do 17. veljače otvorena je izložba Bure Baruta 8: Dario Brkić, Josipa Stojanović, Vinko Vidmar. Osmu godinu zaredom HDLU Osijek organizira skupnu izložbu Bure baruta, namijenjenu mladim, neafirmiranim umjetnicima koji su odabrani putem natječaja. Troje umjetnika predstavlja se samostalnim i odvojenim umjetničkim konceptima čime naglasak ostaje isključivo na umjetnicima bez obzira što su okupljeni pod jednom skupnom izložbom. Izložbi je svrha ukazati na postojanje mladih, kvalitetnih i školovanih umjetnika izvan etablirane kulturno-umjetničke scene i služi kao platforma za upoznavanje javnosti i struke s njihovim radom i djelovanjem.

U izložbi ove godine sudjeluje Dario Brkić koji se u svom umjetničkom radu bavi grafičkom tehnologijom i oblikovanjem grafičkih matrica, pomoću tehnike dubokog tiska (aquatinte i mekog voska) u materijal od cinka ili aluminija. Bavi se motivima svjetla i sjene te njihovim međusobnim odnosom. Radovi nastaju savijanjem i prelamanjem metalnih ploča, čime se formiraju apstraktne forme koje promatraču daju priliku za vlastite asocijacije.

Josipa Stojanović na izložbi predstavlja svoj rad I will be good… I will share my colours za koji je inspiraciju je pronašla u situaciji između dva umjetnika: Stuarta Samplea i Anisha Kapoora. Njezin rad sastoji se od 3 gipsana odljeva biste umjetnika, multipliciranih u prirodnoj veličini, koje su cijelom površinom prekrivene fluorescentnim “marker” bojama.

Vinko Vidmar izlaže dva rada; prostornu instalaciju pod nazivom 20.studenog 2016. koja je tematski usko vezana uz područje traume i ljudskog gubitka uzrokovana post ratnom pojavom i video rad pod nazivom 17. studenog 2017. u kojemu je na vizualnoj razini prikazano ispiranje šrapnela i odvajanje prljavih čestica s metala dok u konačnici sam proces ispiranja dovodi objekt do ispitivanja njegove moralnosti i počinjenog grijeha zbog samoga postupka pod kojim je podvrgnut. Osjećaji, misli i emocije kao višak u materijalu.

 

 

Izložba Ane Slatedić u Samoboru

Izložba Ane Sladetić pod nazivom Čisto i krivo u Maloj dvorani Galerije Prica u Samoboru može se razgledati do 21. veljače.

Ana Sladetić je 2016. godine obranila doktorski rad pod nazivom Vizualni ogledi o čistoći – zid kao mjesto, prostor i sjećanje unutar kojega je koristila interdisciplinaran pristup obuhvativši umjetničko, teorijsko, povijesno, kritičko i vizualno istraživanje. Njen umjetnički dio doktorskog rada Čisto i krivo / Clean & Wrong ocijenjen je kao vrhunsko ostvarenje koje je predstavljeno javnom izvedbom u muzejskom prostoru. Kritičko promišljanje smisla čistoće i ljudskog dodira u svakodnevici rezultiralo je nizom od dvadeset likovnih radova koji prezentiraju zatvoreni privatni intimni prostor kojeg posjetitelji otkrivaju svojom prisutnošću – dodirom. Taktilnost je nešto urođeno, a ne naučeno, kako stoga spriječiti promatrača da ostane unutar zadanih granica ulaskom u izložbeni prostor? Ana svojim radovima oslobađa posjetitelje i dopušta im da iz uloge promatrača prijeđu u neposrednu ulogu istraživača koji taktilnim podražajem osjete i “vide” Aninu umjetnost. Ovakva interakcija je vrlo poticajna u suvremenim umjetničkim postavima kojima se umjetnost približava svakom ponaosob.

Namjera umjetnice je bila stvoriti rad “koji bi bio potpuno čist, lišen forme” odnosno rad koji tek treba biti razotkriven jer ga je ona sakrila crnom plohom. Naime, svoje originalne akvarele s prikazima intimnog prostora u kojima je nekada živjela prekriva termokromatskom crnom bojom koja reagira na toplinu ljudskog dlana što iziskuje interakciju posjetitelja i izloženog rada. Ovakvo što ne bi bilo moguće bez korištenja dviju izvedbeno različitih tehnika: slikarske tehnike akvarela i grafičke tehnike sitotiska kojima umjetnica vrlo dobro vlada. Hiperrealistični prizori na akvarelima prikazuju nered, jedan tjelesni svijet kaosa u kojemu se svatko od nas u jednom trenutku nalazi i koji, kako sama kaže, “u stvarnom okružju može izazvati nervozu”. Njena inventivnost upućuje na jedan novi pristup koji karakterizira čitavu njenu, slobodno možemo reći, prvu fazu stvaralaštva započetu studijem na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Eksperiment je nešto što umjetnicu posebno zaokuplja i u što se upušta bez ograničenja i imalo straha od neuspjeha.

 

 

The post Transmedijalnost i eksperiment appeared first on vizkultura.hr.

Izložba koja proniče u vrijeme

$
0
0

Prošle je jeseni, u godini obilježavanja stote godišnjice od završetka Prvoga svjetskog rata, u Hrvatskom povijesnom muzeju u Zagrebu otvorena izložba na temu 1918. godine u Hrvatskoj. Okupljenih 518 izložaka – od muzejskih predmeta, pa do arhivske, filmske i knjižnične građe – svjedoči o vojnim, političkim i socijalnim aspektima tog razdoblja, kao i o onodobnoj svakodnevici, pri čemu je glavni cilj izložbe društveno-politička kontekstualizacija posljednje godine uoči završetka Prvoga svjetskog rata. Izložena građa, prema koncepciji autorice izložbe, više kustosice Andreje Smetko, raspoređena je u pet tematskih cjelina koji kronološki obuhvaćaju razdoblje od početka 1918. do sredine 1919. godine i markiraju neke od prijelomnih trenutaka i događaja u hrvatskoj povijesti.

Kako bi se ova opsežna i kompleksna građa i informacije, prikupljene dugotrajnim istraživanjima, što kvalitetnije predstavili posjetiteljima, dizajner Damir Gamulin i arhitekt Antun Sevšek projektirali su postav izložbe kao svojevrsnu “oprostorenu arhivu”, istovremeno evocirajući atmosferu prošloga vremena. Za svoj su projekt nedavno primili i nominaciju za Nagradu Bernardo Bernardi, koju dodjeljuje Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA) najuspješnijem ostvarenju na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja u protekloj godini (popis projekata nominiranih ove godine za nagrade UHA-e pogledajte ovdje).

Izložba 1918. – Prijelomna godina u Hrvatskoj u Hrvatskom povijesnom muzeju može se pogledati do 19. svibnja, a u nastavku doznajte više o načinu na koji je riješen njezin postav!

 

 

 

*foto: Jure Živković

 

Projekt postava izložbe 1918. – Prijelomna godina u Hrvatskoj u Povijesnom muzeju u Zagrebu polazi od zadatka opremanja i prezentacije neuobičajeno velike količine tekstualnih dokumenata. Nastala kao rezultat višegodišnjeg istraživačkog i kustoskog procesa, izložba ima ambiciju kroz više stotina pisama, telegrama, dokumenata, fotografija te izvornih artefakata proniknuti u slojevite procese i raznorodne aktere koji tvore gusto događajno tkanje ove transformacijske godine u svjetskoj i lokalnoj povijesti. 

Kustoski tim proveo je opsežno i iscrpno istraživanje u brojnim arhivima kako bi izgradio višeslojni, kauzalni slijed i narativ teme koja je općepoznata kao ishodište mnogih povijesnih prijepora i sukoba, ali nije cjelovito ni detaljno znana niti prezentirana izvan uskih stručnih krugova. Iz želje da se ovako bitna tema predstavi bez praznina nije bila uputna redukcija dokumenata, stoga postav nije bilo moguće graditi na jakim vizualima unutar danih prostornih okvira. Postavom je, unatoč prostornoj skučenosti, omogućena maksimalna gustoća izložene građe i mogućnost konzumacije sadržaja kroz jasno naglašene destilate pojedinih problemskih područja. 

 

 

*foto: Jure Živković

 

Pristup rješenju temeljio se na formiranju modularnog sustava objekata i odabiru dva osnovna gradivna materijala, bez korištenja visokotehnoloških izlagačkih tehnika. Poluprovidno je ono što konstruira blago dinamičnu atmosfersku instalaciju koja surađuje sa samostalnim životom kuće, dok se pločastim, uvjetno rečeno drvenim, evocira sirovost i oskudni resursi tematiziranog vremena. 

Uvođenjem dnevnog svjetla kao sukreatora ambijenta postava kroz nezaklonjene prozore zgrade muzeja ili prosvijetljavanjem otisnutih ploha papira dodatno je naglašena prisutnost nekog prošlog vremena, materijalnost i taktilnost otisaka i izložaka. Umjetna rasvjeta prikriveno je dodavana na mjestima gdje nema pristupa prirodnog svjetla, kako bi osigurala kontinuiran dojam i ‘iluminaciju’ sadržaja. 

 

 

Primjenom ponovo upotrebljivog sustava modularnih izlagačkih elemenata, izvedenog iz karakteristika građe, stvorena je baza za izgradnju prostornog okvira, i bitno olakšana organizacija i priprema artefakata za izlaganje. Ovako izgrađeno kontinuirano oplošje evocira pak likovnost i materijalnost tiskanih i pisanih medija koji dominiraju građom. Permutacijama elemenata u pojedinim cjelinama i jednostavnim varijacijama završnih materijala izbjegnuta je monotonost u dramaturgiji izložbe. 

 

 

Velik broj spomenutih tekstualnih artefakata traži sporog posjetitelja i koncentrirano čitanje kako bi se uopće moglo proniknuti u vrijeme i dohvatiti slijed i promjene informacija i političkih odluka kroz niz dopisa, depeša, telegrama te u konačnici deklaracija. Zato je prostor dodatno opremljen višeslojnom zvučnom instalacijom, koja u suradnji s polaganom izmjenom prirodnog svjetla sugerira atmosferu 1918. godine. Uvidom u dostupne audio snimke onodobnih ratnih i društvenih zbivanja iz međunarodnih arhiva, sekvence su birane dvojako: kao materijal za snimku koja posjetitelje prati kroz prostore i povezuje njihovo kretanje u koherentnu cjelinu, te kao zvučni komentari koji su kao dodatni, tematski selektirani auditivni zapisi precizno montirani u skladu sa sadržajem prostorija. 

 

 

Ambijentalni sloj izložbe ne nameće se u prvi plan već je fluidno prisutan te podsvjesno usporava posjetitelja i seli ga u vrijeme radnje. Umjesto simplificiranog i jednoznačnog narativa, posjetiteljima je omogućen uvid u brojne sinkrone teme i međusobno sukobljene političke koncepte. Izvorni dokumenti zajedno s digitalnim uvećanjima i zvučnom kulisom čine svojevrsnu oprostorenu i ambijentaliziranu arhivu stvorenu za posvećeno čitanje i udubljivanje u građu. Uz postav su za potrebe izložbe oblikovani vizualni identitet, plakati, katalog i kartografske animacije čime je uspostavljen ujednačen likovni jezik kroz čitav prikazivačko-narativni repertoar obuhvaćen zadatkom.

 

 

Ime projekta: Izložba 1918. – Prijelomna godina u Hrvatskoj

Autorica izložbe: Andreja Smetko
Autori likovnog postava: Damir Gamulin, Antun Sevšek

Osnovni podaci:
Trajanje: 11. studenog 2018. – 19. svibnja 2019.
Lokacija: Matoševa 9, 10000 Zagreb
Ukupna tlocrtna površina: 233 m2
Investitor: Hrvatski povijesni muzej, Zagreb

Suradnici:
Video i multimedija: Damir Gamulin, Antun Sevšek, Nives Sertić, Zdenka Šinkić
Dizajn zvuka: Audio Video Consulting/ Bojan Kondres
Fotografije: Ivana Asić, Jure Živković
Edukativni program: Jelena Hotko, Marijan Sutlović
Prijevod: Marina Schumann
Lektura: Silvija Brkić Midžić
Restauratorsko-konzervatorski zahvati: Nada Skotak, Hrvatski državni arhiv
Rasvjeta: Ivica Tarle, Audio Video Consulting
Tehnički postav: Tomislav Degmečić, Mirana Jušić, Ivo Margaretić, Ozren Solić, Ivica Tarle

Izvođači:
Stolarski radovi: Stolarija Koren
Tiskarski radovi: Ars kopija
Multimedija: Audio Video Consulting
Staklarski radovi: Staklo Pogačić
Svjetlosni efekti: EART

 

 

The post Izložba koja proniče u vrijeme appeared first on vizkultura.hr.

Mediteran kao tema u oblikovanju prostora

$
0
0

U konkurenciji za nagradu “Viktor Kovačić”, koju dodjeljuje Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) najuspješnijem ostvarenju u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva, ove se godine našao i Lifestyle hotel Vitar na Braču. Za projekt su zaslužni arhitekti Lea Pelivan i Toma Plejić iz Studija UP, koji su, zajedno s nizom suradnika, preuzeli projekt preoblikovanja unutrašnjeg uređenja, oblikovanja partnernog vrta, krovnog reljefa s bazenom i fasadne zaštite od sunca.

Smješten na samom ulasku u Bol na Braču, hotel nudi spektakularne vizure na jadranski okoliš, pa se u oblikovanju prostora projektantski tim vodio tematiziranjem tipične mediteranske atmosfere. Stoga su korišteni lokalni materijali i elementi poput užadi, te se nastojala postići dinamičnost stvaranjem kontrasta između svjetla (fasada i eksterijer) i sjene (interijer), zvuka i pokreta i sl.

Signalizaciju i prostornu grafiku potpisuju dizajner Damir Gamulin i copywriter Nenad Vukušić, dok je oblikovanje okolnog vrta osmislila krajobrazna arhitektica Ksenija Diminić Jurčić; riječ je o istom timu koji je sa Studijem UP sudjelovao u izradi nagrađivanog projekta Hotela Amarin (koji smo predstavili ovdje).

U nastavku doznajte više o projektu!

 

 

Lifestyle hotel Vitar predstavlja novi iskorak u otočkom turizmu.
Hotel nastaje u zatečenim okvirima za koje je ranije ishođena dozvola, pa je projektni zadatak sveden na projektiranje vrta i krova te na preoblikovanje unutarnjeg uređenja i uvođenje fasadnih zaštita od sunca.

Karakter čitavog interijera obilježen je sjenom, mračnog ali titravog karaktera, za razliku od bijele blještave vanjske pojavnosti.

Javni prostor.
Prizemlje sadržava sve javne sadržaje – recepciju, aperitiv bar, kapsula bar, restoran te prostor turističke agencije. U prizemlju svi se sadržaji otvaraju na “nano-vrt”, koji se razvija po samom perimetru parcele. Javni prostori različitih su karaktera, npr. Aperitiv bar je drvena “jungle-boogie” platforma okružena crnim reflektivnim ovojnicama koja funkcionira i kao pozornica za jazz improvizaciju, a “Kapsula bar” je “prisutno neprisutna” soba za surfanje i male konferencije koja istovremeno funkcionira i kao “open space” prostor, ali i (kada se navuku origami zastori) kao niz intimnih niša.

 

 

 

Fokus sobe.
Kreveti u svim sobama zarotirani su za 90 stupnjeva (kako bi se izbjegao tipičan fokus na TV ekran), pa se iz svih kreveta može promatrati more, zalazak sunca ili Vidova gora. Soba postaje “zurilo”.

 

 

 

 

Ninja-Gym.
Ninja-Gymu komunikacijski prostori na svim razinama postaju trim kabineti, pa je stvorena nova dinamična sekvenca s glavnog pješačkog pristupa na vježbače-goste u “zraku”. 

 

 

Glam garaža.
Markacijama i signalizacijom koje reagiraju na auto žarulje i zaslone mobilnih uređaja, ulaskom automobila i gosta garaža se pretvara u garage-glam svjetlosnu igru. Gost je u garaži svjestan ulaska u novi svijet.

 

 

 

Krovna plaža.
Zatečena krovna razina s planiranim bazenom, na atraktivnoj poziciji s panoramskim pogledom, potpuno je redizajnirana tako da je čitava terasa postala reljef-sunčalište koje se koristi za izležavanje i čitanje, s prekrasnim pogledom na Bol, otok Hvar, Zlatni rat i Vidovu goru.

 

 

Užad.
Tematizirajući surfersku destinaciju, kao vanjska zaštita od sunca korišteno je uže. S obzirom na dva plana užadi,  prizor se neprestano mijenja kako se mijenja pozicija očišta gosta, proizvodeći blago titranje. Zaštita od sunca postala je tako svojevrsni “instrument”: posjetitelj hotela sada može boraviti u sobi na ugodnoj temperaturi, i pritom gledati prekrasnu panoramu, ali ujedno osjećati napetost, gibanje – strujanje “vitra”.

 

 

 

Signalizacija i prostorna grafika.
Zidne plohe doslovno pulsiraju, budući da se na njima nalaze plohe tekstova s ritmičnim slogovima koje “prepričavaju” doživljaje s mora i iz krošnji stabala ili bilježe lokalne izraze neobičnih ritmičnih slogova… Pojavnost zidova doima se poput apstraktne partiture.

 

   

 

Lifestyle hotel Vitar

Redizajn: STUDIO UP / Lea Pelivan + Toma Plejić
Suradnja: Izvor Simonović Majcan, Nikola Brlek, Ana Lisonek, Stanislava Odrljin, Maja Gorički, Mateo Biluš, Boris Goreta (vizualizacije)
Signalizacija i prostorna grafika: Damir Gamulin
Copywriter: Nenad Vukušić
Arhitektura krajobraza: Ksenija Diminić Jurčić
Lokacija: Bol, Brač
Godina realizacije: 2018.
Fotografije: Robert Leš

 

 

The post Mediteran kao tema u oblikovanju prostora appeared first on vizkultura.hr.

Transformacije i povezivanja

$
0
0

Donosimo vam pregled izložbi i događanja koje možete posjetiti ovoga tjedna!

 

 

Promocija dvije knjige Igora Kuduza

U Institutu za suvremenu umjetnost u Zagrebu, u ponedjeljak, 3. lipnja u 19 sati održat će se promocija knjige  DUBR0VNIK, PUN ŽIVOTA Igora Kuduza, a u 19.30 slijedi promocija knjige istoga autora pod nazivom Knjiga o tri mjerenja vremena.

Prvu knjigu predstavit će Marko Ercegović i Igor Kuduz. “Serija fotografija objedinjena je u publikaciju hibridne forme između knjige fotografija, turističkog časopisa i artist book-a. Krajem 2015. godine na poziv Marka Ercegovića boravio sam u Dubrovniku povodom kandidature Dubrovnika za evropsku prijestolnicu kulture 2020. U turističkoj destinaciji kao sto je Dubrovnik, boraveći izvan sezone, usred zime, osjećaj je kao da sam u gradu inkognito. Tijekom cjelodnevnih lutanja fotografirao sam prostore i situacije na koje sam nailazio bez prethodnih uputa ili zadanog okvira. U posve ispražnjenom gradu, vrijeme u gradskim ekspedicijama provodio sam potpuno sam. Želio sam vidjeti i osjetiti život grada onakav kakav jest, u onom vremenu kada životu turističke destinacije inače ne svjedočimo. U vrijeme prividnog dormitorija, stanja prividne hibernacije, između dva ljeta, kada grad također živi.”

Dubrovnik, pun života
urednik, fotografija: Igor Kuduz
tekst: Marko Ercegović
prijevod: Zana Šaškin
produkcija: D72, Skaner studio

Knjigu o tri mjerenja vremena predstavit će Igor Kuduz i Janka Vukmir. “Knjiga o tri mjerenja vremena omnibus je fotografskih priča o bilježenju vremena u formi dnevničkih zapisa. Screenshot, Ginko biloba i Drive-by shooting tri su cjeline u kojima se bilježi sadržaj digitalnog medija, život jedne biljke i uvijek isto putovanje od jedne točke do druge. Karakter fotografskih zapisa i same knjige istovremeno je i intiman i opće mjesto, sustavan i nasumičan. Namjera potaknuta slučajnošću rezultira fotografijama-dokumentima, svojevrsnom dnevničkom arhivom, jednako osobnog života, kao i života jedne biljke, ne čineći razliku u važnosti, značaju i uloga u životu zabilježenih isječaka vremena. Knjiga je to pomalo začudnih zapisa, isprva ne sasvim jasnog razloga za njihovo bilježenje i ukoričenje, a opet, ako mene pitate, upravo ta tri dnevnika cine sasvim logičnu cjelinu.”

Knjiga o tri mjerenja vremena
urednik, fotografija, tekst: Igor Kuduz
prijevod: Zana Šaškin
produkcija: D72, Skaner studio

 

 

Izložba polaznika WHW Akademije

U utorak, 4. lipnja otvara se izložba sudionika WHW Akademije (Laura Barić, Jakub Danilewicz, Philippa Driest, Vida Guzmić, Larion Lozovoy, Petra Mrša, Jelena Petric i Paky Vlassopoulou), ostvarena pod mentorstvom Bena Caina i Tine Gverović. U 18 sati otvara se dio izložbe postavljen u Galeriji Nova u Zagrebu, dok će u 20 sati biti otvorena izložba u studiju Davida Maljkovića (Kralja Držislava 8, Zagreb).

Galerija Nova je na dva tjedna prije otvorenja izložbe postala aneks WHW Akademije – mjesto učenja, sredstvo kojim se ispituju razmišljanja i strategije. Rad u Galeriji Nova dijelom je povezan s našim iskustvima i susretima na WHW Akademiji. On je također usmjeren na izvedbu uvjeta za samo učenje te na postavljanje pitanja o ulogama studenata i učitelja. Mogu li se ove pozicije otkriti i dovesti u pitanje kroz neki tip uređenja prostora? Štoviše, što možemo naučiti od same  Galerije Nova? Akumulira li galerijski prostor kroz vrijeme neku vrstu rezidualnog znanja ili je on samo apstraktni spremnik koji se može po želji iznova upotrebljavati? Svakako, galerija je mjesto gdje se proizvodi slika o umjetniku. To je također čini predmetom konvencije, discipline i strukture koje se sudaraju s neurednom prirodom umjetničke osobnosti.

“Nema potrebe da se osjećate dobro u galeriji. Zanimljivo je stvari zakomplicirati. Nađite naziv za ovaj teren. Samo polako.”

WHW Akademija će na dan otvorenja izložbe u Galeriji Nova imati i otvoreni studio (Studio Davida Maljkovića koji su polaznici koristili tijekom trajanja programa) koji se sastoji od različitih radova u raznim fazama razvoja i dovršetka. Neke radove su napravili pojedinci a druge grupe, ali svi se mogu preliti u ona druge dijelom zbog toga što su izloženi vrlo blizu jedno drugom, a dijelom i zato što su razvijeni u situaciji u kojoj mala grupa blisko povezanih ljudi dijeli prostor u kojem slušaju, jedu, brinu se, ne uspijevaju, misle, uče, stvaraju … i žive.

Izložba u Galeriji Nova ostaje otvorena do 29. lipnja.

 

 

Izložba Jelene Bando u Orisu

U utorak, 4. lipnja, u 19 sati u Oris Kući arhitekture u Zagrebu otvara se izložba slikarice i ilustratorice Jelene Bando, na kojoj će predstaviti najnoviju seriju radova pod nazivom By the Way, svojevrstan kritički osvrt na njezin nedavni boravak u Vijetnamu.

“Skupom crteža i slika, Jelena nastoji pružiti dojmove o najpopularnijoj turističkoj destinaciji u Vijetnamu, zaljevu Ha Long. Ovo mjesto čudesne ljepote, koje ostavlja nezaboravan dojam, nalazi se u sjeveroistočnom Vijetnamu i pod zaštitom je UNESCO-a. Njegova specifičnost su tisuće impozantnih vapnenačkih otočića obraslih prašumom, koje je moguće posjetiti isključivo brodom, u turističkom aranžmanu.

U ovoj seriji Jelena se suočava s činjenicom da je sudjelovala u jednom od stotina izleta koji svakodnevno preplavljuju veličanstveni zaljev. U dubokoj i neočekivanoj suptilnosti i nježnosti ovog mjesta, gužvaju se ogromne količine turističkih i teretnih brodova, te drugih plovila. Sve to uzrokuje neizbježan osjećaj razočaranja na dvije razine – kao turista koji traži obećani ‘prirodni raj’, ali sudjeluje u jednoj od stotina turističkih ekspedicija, te kao čovjeka koji je odgovoran za očuvanje prirodnih ljepota i bogatstava, ali je svjedok neodrživog i razornog utjecaja koji masovni turizam ima na okoliš i lokalnu zajednicu.

Njeno je osobno iskustvo kulminiralo mnoštvom pitanja o ljudskom odnosu prema prirodi, na kojima je zasnivala ovu seriju radova. Ova tema je već nekoliko godina u središtu Jeleninog likovnog izričaja, ali joj se ovaj put približila iz nešto drugačijeg kuta.

Ovi radovi imaju za cilj približiti autentičnu osjetljivost s kojom zrači cijeli Ha Long zaljev. Jelena je prvenstveno posvećena hvatanju teksture i krhke strukture otoka svojim zamršenim i složenim potezima. Osim toga, za neke radove umjetnica koristi rižin papir kako bi dodatno naglasila krhkost vapnenačkih otoka u zaljevu. Blagi plavi, zeleni i smaragdni tonovi prikazuju cjelokupni dojam gustog skupa otoka prekrivenih prašumom, koji se uzdižu iz oceana.

U svakom je radu prisutan osjećaj nemira, što ukazuje na opasnost od nepovratne štete koja bi mogla biti uzrokovana stalnim i neograničenim brojem posjetitelja. (iz teksta predgovora, Andrea Šarić)

 

 

Znanstveno-stručni skup o likovnim intervencijama u zatvorskim prostorima

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika (HDLU) poziva na znanstveno-stručni skup Revitalizacija zatvorskog prostora umjetnošću koji će se održati u srijedu, 5. lipnja od 11 do 12.30 sati, u Velikoj vijećnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Na znanstveno-stručnom skupu predstavit će se rezultati istraživačke komponente projekta Revitalizacija zatvorskog prostora umjetnošću, izvedenog povodom Europskog dana kreativnosti EU projekta CreArt, u okviru kojeg je četvero hrvatskih renomiranih umjetnika – Goran Rakić, Slaven Kosanović Lunar, Ivan Oštarčević Zgubljen i Dominik Vuković – izvelo likovne intervencije u Zatvoru u Zagrebu (Remetinec). Projekt se izvodio pod vodstvom autorice projekta dr. art. Melinde Šefčić, u suradnji sa Središnjim uredom Ministarstva Pravosuđa, Zatvorom u Zagrebu, Odsjekom za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Institutom za etnologiju i folkloristiku te Odsjekom za kriminologiju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a s ciljem unaprjeđenja kvalitete života i međuljudskih odnosa zatvorenika, stvaranja nove, humanije, podupiruće i njegujuće okoline.

Istraživačku komponentu projekta predstavit će: dr. sc. Nevena Škrbić Alempijević i dr. sc. Sanja Potkonjak s Odsjeka za etnologiju  i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Valentina Gulin Zrnić s Instituta za etnologiju i folkloristiku te dr. sc. Anita Jandrić Nišević s Odsjeka za kriminologiju Edukacijsko rehabilitacijskog fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Raspored izlaganja potražite ovdje.

 

 

Promocija knjige Tine Gverović

U srijedu, 5. lipnja u 20 sati u prostorima Oaze (Ilica 132) predstavit će se najnoviji rezultat Oazinih izdavačkih aktivnosti – umjetnička knjiga Tine Gverović pod nazivom Sea of People.

“Zanima me situacija u kojoj se elementi umjetničkog rada ne mogu jednostavno odrediti, locirati u smislu medija, forme (mimikrije) ili mjesta. Razmišljam o susretu s umjetničkim radom i o tome kako taj susret produžiti – i u vremenu i u prostoru; uzimam procese prilagođavanja, oponašanja i osciliranja kao pokretače, i kao niti koje povezuju stranice”, ističe Tina Gverović u pogovoru svoje knjige Sea of people. U njoj se 37 crteža, koji prikazuju dijelove ljudskog tijela, izmjenjuje s tekstom koji kroz stihove govori o migracijama, o povezanosti kretanja ljudi i kretanja mora, o ničijoj zemlji i nepostojećim državljanima, procesima koje je nemoguće zaustaviti i prikazati. Između crteža i teksta, medijske slike: razaranje, leševi, policija, forenzičke procedure, zbjegovi, privremena skloništa… More, putovanje, kretanje prostorom, nesvršeni procesi prelaženja i prevođenja česti su umjetnički motivi. U osobitu vrijednost, međutim, spada Tinin uvid u tragičnu inverziju njihovog značenja. Plovljenje, trgovanje, kulturno i rasno miješanje itd., sve ono što je oblikovalo mit o Mediteranu, mit toliko privlačan da je, primjerice, pjesniku Dereku Walcottu nedavno poslužio u prikazivanju kolonijalne sudbine Karipskih otoka, danas se pretvorio u vlastitu suprotnost. Hodajući ili ploveći, krcatim brodovima i karavanama, nekad su se ovim prostorom kretali poklisari, kolonijalisti, avanturisti itd.; danas u suprotnom smjeru, riskirajući život, gotovo praznih ruku, prolaze siromašni i poniženi. O njima, između ostalog, je ova knjiga.

Cijena knjige je 200 kn.

 

 

Damir Gamulin i Antun Sevšek u GMK

U četvrtak, 6. lipnja u 20 sati u zagrebačkoj Galeriji Miroslav Kraljević (GMK) otvara se izložba Damira Gamulina i Antuna Sevšeka pod nazivom Zapisi povezivanja i razdvajanja: oblici transformacije teritorija. Izložba je otvorena do 27. lipnja.

Izložba Zapisi povezivanja i razdvajanja: oblici transformacije teritorija nastavak je višegodišnjeg umjetničkog istraživačkog projekta Magistrala — Infrastruktura kao generator teritorija koji koristi ovu ključnu dužobalnu prometnicu kao organizacijsku i metodološku potku za promišljanje velikih i raznorodnih skupina prostornih ili oprostorenih podataka te razvoj novih analitičkih i prikazivačkih alata.

U kontekstu ovog projekta Jadranska magistrala ima dvostruko značenje. Njenim puštanjem u promet 1965. godine po prvi put su stvoreni preduvjeti za razvoj kontinuiranog i masovno dostupnog obalnog teritorija koji je još od rimskih vremena bio fragmentiran uslijed nestabilnih političkih, vojnih ili gospodarskih jurisdikcija. S druge pak strane, ona je i okosnica generacija munjevitih transformacijskih procesa koji su u nepunih pola stoljeća njenog postojanja nepovratno izmijenili sliku i korištenje sekvence povijesnih urbanih jezgri porazmještenih unutar pretežno prirodnog okoliša u kontinuirani linearni peri-urbani potez u potpunosti prepušten turističkoj eksploataciji. Omogućavajući aktualne i sve intezivnije privatizacijske procese različitih mjerila u jednako kao i nekadašnju planersku alokaciju turističkih, industrijskih i vojnih kompleksa uz usporedno bujanje individualne sekundarne izgradnje, Magistrala i dalje predstavlja žilu kucavicu ovog pojasa.

Polazeći prvenstveno od suvremenih umjetničkih istraživanja, naspram uobičajenih kartografskih i statističkih metoda prostorne analize, ovaj projekt teži stvaranju kvantitativnih i likovnih alata za razumijevanje i predstavljanje ovog opsežnog teritorija. Postupnim razvijanjem istraživačke metodologije s početka projekta godine 2014., razvijen je hibridni analitički okvir koji spaja analizu povijesnih tabularnih itinerera s linearnim narativnim konvencijama, sagledavajući tako prostor kao niz uređenih sekvenci karakterističnih točaka / trenutaka.

Uslojavanjem vizualnih i tekstualnih izvora, projekt istražuje i razvija metodu Linearnog mapiranja kao dostojnu alternativu dominantnoj paradigmi geografskih informacijskih sistema. Ona se temelji na razgraničenju linearnog teritorija uz trasu u razgovjetne segmente te na njihovoj daljnjoj podjeli u specifične prostorne jedinice sukladno položaju uz trasu ili pak udaljenosti od nje. Prostor uz prometnicu time postaje reduciran na fragmentirani prostorni slijed, određen varijabilnim framerate-om, koji postaje osnovni referentni okvir preuzetih prostornih informacija. Optimiranjem gustoće korištenih podataka, elementi pojedinih dionica se rekombiniraju u nove narativne i značenjske nizove. Ovako formirane prostorne jedinice čine osnovu robusnog sustava indeksiranja i klasificiranja koji omogućuje oprostorenje raznorodnih ulaznih podataka i olakšava dijagramatsko predstavljanje množine heterogenih elemenata koji pružaju potpuno nov način reprezentiranja ovog prostora. Pridruživanjem niza specifičnih tematskih slojeva ovakvom sustavu indeksiranja stvorena je opsežna podatkovna baza iz raznorodnih izvora kao prostorno i vremenski isprepletena osnova daljnih istraživanja.

Temeljni rezultat ovog procesa je niz prikaza jasnih i izravnih slijedova informacija kod kojih se intuitivno prepoznaju uzorci, prekidi i razdvajanja, čime se iznova gradi čitka osnovna ideja dužobalnog prostora. Prostor se osjeća i čita kroz ritam, brzinu, zaustavljanja, kontinuitete. Time se njegova suština odvaja od kartografskih konvencija te on postaje prezentan i jasan, izgrađen promjenjivim dinamikama i apstrahiran kroz odabrane zapise lokalnih transformacija ili pak prikaze spojeva i prekida prostornih sekvenci.

Autorski tim:
Damir Gamulin i Antun Sevšek, autori i istraživači
Bruno Babić, programerska podrška
Melita Čavlović, suradnica u istraživanju

Istraživanje je inicijalno pokrenuto sklopu djelovanja Platforme 9.81, udruge za istraživanje u arhitekturi.

Damir Gamulin i Antun Sevšek se samostalno, zajedno, ili pak u različitim suradnjama bave istraživanjem i oblikovanjem kroz različite medije i vrste projekata. Surađuju već niz godina na projektima sustava označavanja, produkt dizajna, postava izložbi te organizacije i unutrašnjeg uređenja prostora kulturnih namjena. Zajedno rade na izložbi i publikaciji Nedovršene modernizacije 2012. u Mariboru. Godine 2013-15. oblikuju sadržaj i postav izložbe te uređuju knjigu o 20 godina prostornog planiranja Zadarske županije zajedno s Marojem Mrduljašem. Za taj projekt 2016. dobivaju nagradu UHA-e Neven Šegvić. Iste godine realiziraju projekt vizualnog identiteta, signalistike i postava Memorijalne zbirke Lipa pamti temeljem prvonagrađenog natječajnog rada iz 2013. koji je po izvedbi nagrađen priznanjem HDD-a 1516 u kategoriji Cjeloviti projekt 2016., Velikom nagradom 52. Zagrebačkog salona te posebnim priznanjem Hrvatske sekcije Međunarodnog udruženja likovnih kritičara AICA 2018. godine.

 

 

Dvije nove izložbe u zagrebačkom SC-u

U četvrtak, 6. lipnja u Studentskom centru u Zagrebu otvorit će se dvije izložbe. Umjetnik Damir Sokić izlaže Skladište Moderne u Francuskom paviljonu u 19 sati, a Mihael Klanjčić predstavlja se u sklopu projekta Oni dolaze… s izložbom Objekti u Galeriji SC u 20 sati. Izložba Damira Sokića otvorena je do 29. lipnja, radnim danom od 12 do 20 sati te subotom od 10 do 13 sati. Od 20. do 25. lipnja zbog blagdana i praznika, Francuski paviljon je zatvoren. Izložbu Objekti posjetite do 15. lipnja, radnim danom od 12 do 20 sati te subotom od 10 do 13 sati.

DAMIR SOKIĆ: SKLADIŠTE MODERNE
“(…) Damir Sokić u svome se stvaralaštvu, zapravo, kontinuirano  referira na epohu u kojoj su istinski umjetnici, jednako tako i intelektualci, bili kadri zauzimati stavove i preuzimati odgovornost; njihova etičnost nipošto nije zaudarala na proračunatu i jeftinu deklarativnost ili beskrupulozni karijerizam. Bila je to epoha odvažnih i kozmopolitski usmjerenih ideja odnosno projekata, čiji se nositelji u svojim nastojanjima da ih ostvare nisu ustručavali poduzeti i onaj posljednji iskorak. Iskorak u utopiju. Velika i složena epoha Moderne – a o njoj je ovdje riječ – već desetljećima egzistira isključivo u povijesti. Ona više nije suvremena. Tko bi rekao da ovakva odrednica može predstavljati kompliment? Itekako može. Potrebno je samo promotriti Sokićeve radove, koji, odmah to valja reći, nisu na klasičan način modernistički. Jer Sokiću su posve strani bilo kakvi anakronizmi, pa tako i oni modernistički. Prave ideje, međutim, vječne su i neuništive, baš kao i činjenica da sve što je čovjek osmislio i stvorio nužno ima svoje mjesto na povijesnoj lenti. Tradiciju se može negirati i osporavati, ali nije moguće ne imati odnos naspram nje, pa makar on bio i podsvjestan. Istodobno, tradicija može biti moćno i opasno oružje u rukama autora, svojevrsni mač s dvije oštrice: s jedne strane otvara potencijal za kreiranje vizualno kultiviranih i intelektualno slojevitih radova što ostvaruju potentne dijaloge s nekim konkretnim umjetničkim artefaktima ili idejama iz prošlosti, dok s druge strane prijeti opcijom zapadanja u bezdan frivolna, beživotna i sladunjava kiča iz kojega više nema povratka (…)” (iz predgovora, Vanja Babić)
Više na linku.

MIHAEL KLANJČIĆ: OBJEKTI
“(…= Ono što je kod Mihaela drugačije te ujedno možda i najintrigantnije jest njegova mogućnost da spaja nespojivo – mogućnost eklekticizma. Iako se eklekticizam ponekad može činiti kompliciran, nedosljedan ili nelogičan kod Mihaela je jednako primjetan u svim radovima, ne samo u materiji već i u semiotici nazivlja, čime on paradoksalno postaje autorova konstanta, dosljednost. Upravo kao u vrijeme 60-ih, kada je umjetnost, prihvativši postavke Johnsa, Warhola, Stelle, Newmana, Duchampa, kao i Reinhardta, jasno pokazala da je bezlično – «humano» i beskrajno raznoliko, kao što su to i autobiografske ili figurativne škole. Umjetnost je, željeli mi to ili ne, osobna. Ili kako je to Lawrence Allowa istaknuo: Sistem je human isto koliko i mrlja boje, i još više od toga, ako je mrlja napravljena rutinski (…)” (Iz predgovora, Tanja Škrgatić)
Više na linku.

 

 

Izložba mladih umjetnika/ca u Galeriji SKC u Rijeci

Izložba mladih autorica i autora Poezija je zec iz šešira, može se pogledati u riječkoj Galeriji SKC do 14. lipnja. Mladi umjetnici/e bili su pozvani da se nadovežu na strategije konceptualnog umjetnika Vlade Marteka čija će velika Izložba s više naslova biti otvorena 12. srpnja u MMSU-u, kao dio pretprograma Rijeka 2020 – Europske prijestolnice kulture.

Izložbom Poezija je zec iz šešira predstavljeni su radovi deset mladih umjetnika/ca, koji miješaju različite medije (knjige umjetnika, objekte, instalacije, intervencije u novinama…), kao i  formate i jezike. Autori/ce su: Laura Barić, Kristina Čehulić, Katarina Kožul, Adela Mesić, Mihaela Rašica, Bojan Stojčić, Jelena Šimunić, Matea Šiprak, Tea Teodorović, Gloria Arapović, Lucija Granić i Ivona Habijanec.

Organizatori: MMSU, Galerija SKC, Akademija primijenjenih umjetnosti

 

 

SintArt predstavlja Kristiana Kožula

U sklopu projekta SintArt, u Zbirci Richter u Zagrebu (Vrhovec 38), svoj novi rad predstavlja Kristian Kožul na izložbi pod nazivom Sisyphus exalted. Exercising repetitions.

Transformacija, repeticija i dekonstrukcija izmjenjuju se u utopijskom pejzažu site specific instalacije Sisyphus exalted. Exercising repetitions Kristijana Kožula koja je smještena u nekadašnjem radnom prostoru Vjenceslava Richtera u prizemlju njegove obiteljske kuće. Vjenceslav Richter i Kristian Kožul dva su potpuno različita umjetnička senzibiliteta, ali ono što ih povezuje jest repetitivnost elemenata kao metode u stvaranju umjetničkog djela bez obzira na to je li riječ o krugu, kvadratu, liniji u dvodimenzionalnim ili trodimenzionalnim manifestacijama. U Richterovu slučaju nastaju u arhitekturi, skulpturi, grafici kompozicije konstruirane umnažanjem monoelementa prema unaprijed zadanom sistemu.

U Kožulovu slučaju nastaju biomorfni objekti izrađeni od industrijskih materijala: željezne konstrukcije, gume, plastičnih materijala, utega, konopa koji ostavljaju dojam nasumičnog razmještaja te kaosa, međutim postavljeni su u prostoru prema određenom sistemu i unaprijed zadanim odnosima. U stvaralačkom procesu, Kožul će istaknuti: “Mislim da postoji jedna generalna umjetnička poveznica u repetitivnim pokušajima stvaranja umjetničkog djela, poput Richterovih izloženih spontanih grafika, svaka je iteracija konačna sama u sebi iako zapravo predstavlja tek dio procesa definiranog uzastopnim pokušajima ostvarenja konačnog nemogućeg zadovoljavajućeg rezultata. Razlike u iteracijama poteza olovke, razlike u iteracijama stvaranja objekata, destrukcije postojećih strukturalnih skulpturalnih elemenata, prostorne kompozicije simboličkih sugestija stvaraju nizove i u krajnjoj liniji generiraju umjetničku satisfakciju”.

Hibridni pejzaž Sisyphus exalted. Exercising repetitions omeđen je tankom crnom linijom horizonta ritmički isprekidanom Richterovim arhitektonskim kompozicijama, dok dojam futurističkog grada pojačava shematizirani crtež cijevi kojima je obavijen zid. U tom krajoliku oblikovanom repetitivnim metodama, Kožul eksperimentira s medijem tako da biomorfne objekte transformira u plošne organske forme u kojima je prisutan neizbježan i snažan utjecaj Hansa Arpa.

Izložba je otvorena do 15. rujna.

 

 

The post Transformacije i povezivanja appeared first on vizkultura.hr.

Dijagramiranje Antropocena

$
0
0

U riječkoj Filodrammatici će se od utorka, 19. studenoga, do četvrtka, 21. studenoga, održati seminar pod nazivom Terra Effluviens: dijagramiranje Antropocena, osmišljen prema koncepciji Nikole Bojića, interdisciplinarnog istraživača čiji je profesionalni fokus na odnosu prostora i tehnologije. Kao dio programskog pravca Dopolavoro projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, održavanje seminara produkcijski podupire organizacija Drugo more.

Projekt Terra Effluviens temelji se na rijetkom arhivskom materijalu – studiji Sistematizacija fenomena čovjekove sredine iz 1971. godine arhitekta Branka Petrovića. Objavljena u Jugoslaviji usred hladnoratovske napetosti, brojnih tehno-futurističkih vizija i rastućih ekoloških problema, ova studija predstavlja jedinstven slučaj. Radi se o složenoj viziji planetarne budućnosti, razrađenoj kao skup ekosistemskih modela, vizualno predstavljenih kroz seriju dijagrama koji pružaju uvid u isprepletenost ljudskih, tehnoloških i prirodnih sustava. Iz današnje perspektive, studija se može čitati kao sofisticirani “diskurzivni uređaj” koji nadilazi logiku kibernetičkih petlji, propituje linearnost vremena, fleksibilnost prostornih mjerila i poziciju čovjeka u eri dramatične ekološke krize. Pa ipak, taj “uređaj” do današnjih dana nije korišten. Za razliku od njezinih utjecajnih suvremenika poput knjige Granice rasta (The Limits to Growth, 1972.) ili Hipoteza o Gaji (Gaia hypothesis, 1972.), uslijed turbulentnih okolnosti tek je nekoliko tiskanih primjeraka studije ostalo zaboravljeno u arhivima.

 

 

Gotovo pedeset godina kasnije, projekt Terra Effluviens vraća izvorne dijagrame u život, i to na vrlo specifičnom mjestu – u Rijeci. Odabir mjesta nije slučajan. Naime, sa svojim vodenim (morskim i riječnim) ekosustavima, premreženim gustom infrastrukturom, originalna studija je analizirala upravo Rijeku kao složen teritorij kroz koji se može spekulirati o mogućim ekološkim budućnostima. Pojam “rijeka” se pritom ne razumijeva isključivo kao vodotok, već kao terra effluviens, zemlja u permanentnom tekućem stanju, sistem međuzavisnih ljudskih i prirodnih sustava koji definiraju grad i daju mu život. Povezujući arhivske dijagrame sa suvremenim teorijskim, umjetničkim i dizajnerskim istraživanjem, cilj je seminara pružiti novi uvid u prostornost, materijalnost i stvarne političke kapacitete našeg odnosa prema Antropocenu.

Kroz najavljeni seminar te predstojeću izložbu, čije je održavanje planirano u ožujku 2020., projekt okuplja mrežu lokalnih i međunarodnih istraživača (arhitekata, dizajnera, filozofa, biologa), uključenih u trodnevni program terenskih istraživanja, dizajnerskih spekulacija i teorijskih diskusija: Gediminas Urbonas (MIT, Cambridge), Armina Pilav (University of Sheffield), Martin Guinard (ZKM, Karlsruhe), Miro Roman (ETH, Zurich), Merve Bedir (Hong Kong University), Ivica Mitrović (Sveučilište u Splitu), Donato Ricci (SciencesPo, Paris), Louise Carver (Lancaster University), Gary Zhexi Zhang, Jamie Allen (FHNW, Basel), Idis Turato (Sveučilište u Zagrebu), Ida Križaj Leko (Delta Lab, Rijeka), Damir Prizmić (Radiona Makerspace, Zagreb), Damir Gamulin (000, Zagreb), Željka Modrić Surina i Boštjan Surina (Prirodoslovni muzej Rijeka).

 

 

Seminar bit će organiziran oko tri međusobno povezane tematske cjeline:

1) utorak, 19. studeni: SUSTAVI (systems) – fokusira se na predviđanje budućnosti, kibernetiku i teoriju ekosustava. Kroz ovu tematsku cjelinu nastojat će se kolektivno dijagramirati suvremeni teorijski teren za razumijevanje trenutnog tehno-klimatskog režima.

2) srijeda, 20. studeni: TOKOVI (flows) – koristi Rijeku kao adekvatan ambijent za raspravu o nizu konkretnih međunarodnih slučajeva u kojima rijeke osim prirodnih podrazumijevaju i tokove društvenih, industrijskih i algoritamskih krajolika, svojstvenih posthumanističkoj ideji prirode.

3) četvrtak, 21. studeni: VRSTE (species) – tematska cjelina problematizira ideju održivosti i nastoji analizirati scenarije u kojima novi oblici održivog okoliša mogu proizaći iz svjesnog međudjelovanja i suradnje ljudi i drugih bioloških vrsta.

 

Predavanja i diskusije bit će na engleskom jeziku i otvoreni za javnost.

Više informacija i detaljan raspored izlaganja potražite ovdje.

 

The post Dijagramiranje Antropocena appeared first on vizkultura.hr.

Izazovi dizajniranja izložbenih postava

$
0
0

Specifično područje dizajna izložbenih i muzejskih postava u Hrvatskoj u proteklom desetljeću tema je nove izložbe koja se u ponedjeljak, 16. prosinca, otvara u zagrebačkoj HDD galeriji. Otvorenje izložbe pod nazivom DIZAJN+IZLOŽBE: sedam primjera inovacija zakazano je za 19 sati, kada će se održati i javni [d]RAZGOVOR na istu temu s mladim kustoskim timom izložbe – Martinom Bobinac, Tenom Starčević, Ivanom Šešlek i Dariom Vugerom – te njihovim mentoricama, dr. sc. Jasnom Galjer i Ladom Dražin Trbuljak, i predstavljenim dizajnerima.

 

 

Izložba nema pretenziju predstaviti objektivan pregled ili panoramu dizajna izložbenih postava u Hrvatskoj, već se koncentrira na različite načine promišljanja uloge dizajna u kontekstu muzejskih i galerijskih izložbi. Raditi izložbu o izložbenim postavima samo je po sebi izazovan zadatak zbog same činjenice da je takva dizajnerska ostvarenja iznimno teško rekontekstualizirati, odnosno preraditi za izložbeno predstavljanje, ali upravo tog zadatka prihvatili su se mladi povjesničari umjetnosti Martina Bobinac, Tena Starčević, Ivana Šešlek i Dario Vuger, uz vodstvo dr. sc. Jasne Galjer s Odsjeka za povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Lade Dražin Trbuljak iz Muzejskog dokumentacijskog centra. Umjesto fotografske ili videodokumentacije, kustoski tim odlučio je prezentirati sedam odabranih primjera dizajna izložbenih postava upustivši se u dijalog s njihovim autorima s namjerom da iznađu zajednička rješenja.

 

*Postav izložbe NO arhiv: 10 razloga za otvoreni digitalni arhiv konceptualne i neoavangardne umjetnosti; dizajn: Bilić_Müller studio; Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb, 2012.

 

Sanja Bachrach & Mario Krištofić, Studio Bilić_Mueller, Damir Gamulin & Antun Sevšek, Vanja Ilić & Branka Donassy, Oaza & Andro Giunio, Nika Pavlinek & Damir Prizmić te Marko Rašić & Vedrana Vrabec tako su za ovu priliku osmislili načine da se logika pojedinih dizajnerskih rješenja, ili nekih njihovih važnih elemenata, predstavi u formi mini-instalacija, intervencija u prostoru ili pak interaktivne igre s dokumentacijom o pojedinim izložbama. Među predstavljenim projektima su postavi ili elementi postava izložbi Herman Bollé – graditelj hrvatske metropole (Muzej za umjetnost i obrt, 2015.), NO arhiv: 10 razloga za otvoreni digitalni arhiv konceptualne i neoavangardne umjetnosti (Muzej suvremene umjetnosti, 2012.), Memorijalni centar Lipa pamti (stalni postav, 2015.), Otvoreni atelier Donassy (2012.), Muzej Apoksiomena (stalni postav, 2016.), Croatian Contemporary Design “In a Nutshell” (modularni postav putujuće izložbe, 2010.) i My favorite CD shop (Galerija Forum, 2012.).

 

*Tekstualna instalacija za izložbu My favorite CD shop; dizajn: Studio Rašić+Vrabec, Galerija Forum 2012.

*Optički uređaji za projekciju arhivskih fotografija u stalnom postavu Memorijalnog centra Lipa pamti; dizajn: Damir Gamulin i Antun Sevšek; fotografija: Robert Leš, 2016.

*Postav izložbe “Herman Bollé – graditelj hrvatske metropole”, dizajn: Sanja Bachrach Krištofić & Mario Krištofić, Muzej za umjetnost i obrt, 2015.

 

Kako kustosi napominju u pratećem tekstu, “stvaranje izložbe složen je proces u kojem redovito sudjeluju akteri različitih profesija. Premda u tom procesu za svakoga od njih postoje unaprijed određeni zadaci, tajna uspješnih izložbi počiva na interdisciplinarnoj suradnji i dijalogu svih uključenih. U središte interesa ove izložbe smjestili smo dizajnere koji svojim inovativnim rješenjima pomažu učiniti izložbe i njihove narative komunikativnijima i pristupačnijima te tako pospješuju i upotpunjavaju doživljaj same izložbe. Kako bismo pobliže objasnili ulogu dizajnera u procesu nastanka izložbe, odlučili smo zaobići strogo definiranje pojma dizajn izložbi te se usredotočiti na konkretne primjere nastale u posljednjih deset godina koji su privukli našu pažnju. Jedno od polazišta za ovu izložbu bili su intervjui objavljeni u broju 48 časopisa Informatica Museologica Muzejskog dokumentacijskog centra, u kojima je deset hrvatskih dizajnera i dizajnerskih timova svoja iskustva u području dizajna izložbi i stalnih muzejskih postava podijelilo s Ladom Dražin Trbuljak, koja nam je u suradnji s dr. sc. Jasnom Galjer uputila poziv za zajedničko osmišljavanje izložbe na tu temu. Budući da nerijetko tijekom studija studentima povijesti umjetnosti nedostaje praktičnog iskustva, sudjelovanje na ovakvom projektu je bila izvrsna prilika za stjecanje znanja i vještina na području kustoskih praksi.
Prihvatili smo izazov te osmislili koncept kojim smo željeli objasniti s kakvim se sve problemskim zadacima dizajneri prilikom osmišljavanja izložbenih i muzejskih prostora susreću i na koje ih načine rješavaju. Odlučili smo se za dizajnere i dizajnerske timove sa što različitijim pristupima, kako bismo publici približili misaone i tehničke izazove s kojima se svaki od njih susreće u svom radu. U procesu stvaranja izložbe također nam se činilo izuzetno važnim ostvariti dijalog s dizajnerima, stoga smo prepustili da samostalno odaberu svoje projekte koje žele istaknuti u kontekstu ove izložbe, kao i načine njihove prezentacije. Prirodu dizajnerskog rješenja određuje velik broj faktora od tehničkih uvjeta i izložbenog materijala do tema i koncepata izložbi i muzeja. Upravo zbog ovakve visoke osjetljivosti na kontekst, projekti koje smo izdvojili za izložbu DIZAJN+IZLOŽBE međusobno se razlikuju u pristupima, načinima razmišljanja, estetskim i tehničkim karakteristikama, ali sve ih povezuje uspješna vizualna i prostorna komunikacija muzejskog ili galerijskog sadržaja. Cilj ove izložbe je približiti posjetitelju praksu dizajniranja izložbi u Hrvatskoj kako bismo dodatno osvijestili značaj dizajnera i njihovu aktivnost u izložbenim i muzejskim prostorima učinili vidljivijom.”

Izložba DIZAJN+IZLOŽBE ostat će otvorena do 30. prosinca.

 

 

The post Izazovi dizajniranja izložbenih postava appeared first on vizkultura.hr.


Jadran u fokusu

$
0
0

Petnaesto izdanje manifestacije Moje, tvoje, naše, koja kroz predavanja, umjetničke instalacije i nastupe propituje mogućnosti razmjene dobara i znanja u suvremenom svijetu, održat će se od 13. do 15. veljače u riječkoj Filodrammatici, u organizaciji udruge Drugo more. U fokusu ovogodišnjeg programa bit će Jadran, pa će manifestacija okupiti stručnjake i umjetnike koji iz različitih perspektiva pristupaju pojedinim aktualnim i budućim problemima Jadranskog mora i priobalja.

Kako stoji u najavi programa, “prema procjenama Svjetske banke, životi milijun ljudi u Hrvatskoj su izravno povezani s Jadranom, kroz sektore turizma, ribarstva i prerade ribe, građevine i prometa. Njihovo djelovanje određuje njihovu percepciju, zbog čega Jadran vide različito: kao more za kupanje koje privlači turiste, kao more koje ulazi u trbuh Europe pa je idealno za razvoj luka, kao more izrazito bogato ribom, ili pak kao more koje nastanjuje petstotinjak endemskih vrsta koje bitno pridonose svjetskoj biološkoj raznolikosti. No, osim činjenice da je Hrvatska ovisna o Jadranu, ništa o Jadranu u Hrvatskoj nije jasno”.

 

 

Festival će započeti otvorenjem izložbe Tvoj, moj, naš Jadran u Galeriji Filodrammatica, u četvrtak, 13. veljače u 20 sati. Arhitekt Antun Sevšek i dizajner Damir Gamulin, koji su kao autori prostornog i vizualnog rješenja stalnog postava Memorijalnog centra Lipa pamti osvojili veliku nagradu 52. zagrebačkog salona 2017. godine, predstavit će projekt Jadranska magistrala. Riječ je o umjetničkom istraživanju koje koristi kartografske i fotoanalitičke metode za prikupljanje podataka o promjenama prostora i života ljudi duž trase poznate priobalne ceste, puštene u promet 1965. godine, koja se u Hrvatskoj proteže od granice sa Slovenijom do granice s Crnom Gorom.

Na izložbi će dva rada predstaviti dizajneri Ivica Mitrović i Oleg Šuran, koji pod praksom radnog naziva Mediteranski spekulativni pristup promišljaju načine na koje bi se rastuće tehnološke, ekonomske i društveno-političke promjene mogle reflektirati u kontekstu mediteranske, jadranske Europe. Uzimajući Split kao spekulativnu studiju slučaja, koji se iz turističkog centra u drugoj polovici 21. stoljeća transformirao u centar uzgoja vlasulja kao organizama koji podnose ekstremne klimatske uvjete, projekt Život nakon turizma istražuje moguće alternativne scenarije očekivanih ekstremnih klimatskih budućnosti, istovremeno nudeći metode i alate koji pojedincima i zajednici mogu pomoći u gradnji života nakon katastrofe. S druge strane, dizajneri se u radu Posljednji mediteranski skiper kroz spekulativnu dizajnersku metodologiju bave rastućim fenomenom automatizacije, predviđajući kako će do 2035. godine strojevi u potpunosti zamijeniti ljude u upravljanju turističkim charter plovilima, čime će zanimanje skipera postati stvar prošlosti.

Izložba nakon otvorenja ostaje otvorena do 28. veljače, radnim danima od 17 do 20 sati.

 

*A. Sevšek i D. Gamulin: “Jadranska magistrala”, detalj

 

*O. Šuran i I. Mitrović u društvu skipera / foto: Darko Škrobonja; “Život nakon turizma” / foto: Darko Škrobonja

 

*”Život nakon turizma” / foto: Darko Škrobonja

 

Sastavljen od četiri panela, diskurzivni dio festivala održat će se 14. i 15. veljače u velikoj dvorani Filodrammatice.

U petak, 14. veljače, program će započeti u 17 sati. Na panelu Društvene transformacije jadranske regije izlaganja će održati sociolozi Inga Tomić-Koludrović (Rod i razvoj u jadranskoj regiji: slijedi li demodernizacija?) i Mirko Petrić (Pusta zemlja? Globalna dimenzija društvenih procesa u jadranskoj regiji), oboje zaposleni pri Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar – Područni centar Split i Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru. Potom će uslijediti panel Utjecaj čovjeka na Jadran, na kojem će prezentacije održati predsjednica Instituta Plavi svijet, Jelena Basta (Problem otpada u moru) i viši znanstveni suradnik u Zavodu za istraživanje mora i okoliša Instituta Ruđer Bošković iz Zagreba, Neven Cukrov (Ekološki otisak nautičkog turizma). U posljednjem panelu tog dana, naziva Utjecaj klimatskih promjena na infrastrukturu Jadrana, sudjelovat će znanstvenik Igor Ružić s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, s prezentacijom Utjecaj klimatskih promjena na naseljena područja Kvarnera, u kojoj se osvrće na primjere gradova Rijeke, Cresa, Lošinja i naselja Stara Baška, te arhitekt Dinko Peračić iz Platforme 9,81, s prezentacijom Rive i plaže.

Drugi dan diskurzivnog programa, u subotu, 15. veljače s početkom u 12 sati, bit će posvećen temi turizma na Jadranu. Arhitektica Miranda Veljačić održat će izlaganje Hotel Susjedstvo“: decentrirani turizam i društveni razvoj, s naglaskom na problematiku apartmanizacije i divlje gradnje. U izlaganju Hvala, a sad više ništa – slučaj Dubrovnika i Rijeke, medijska umjetnica Katerina Duda fokusirat će se na svoja dva rada koja tematiziraju odnos turizma, grada i lokalne zajednice. Program će zaključiti sociolog Sven Marcelić sa Sveučilišta u Zadru prezentacijom Privatni smještaj preko internetskih platformi, s naglaskom na sve veći rast privatnog smještaja koji počiva na korištenju internetskih platformi i koji za posljedicu ima iseljavanje stanovništva iz gradskih povijesnih jezgri, kao i poskupljenje smještaja i cijena stanova u jadranskim gradovima.

 

Svi programi održat će se na hrvatskom jeziku, a ulaz je slobodan. Više informacija o izložbi, prezentacijama i govornicima dostupno je na internetskoj stranici Drugog mora.

 

 

The post Jadran u fokusu appeared first on vizkultura.hr.

Potenciranje dojma prostorom

$
0
0

U konkurenciji za nagrade Hrvatskog dizajnerskog društva, koje će se dodijeliti ove jeseni (o čemu smo pisali ovdje), nalazi se i projekt pod nazivom Holokaust u Hrvatskoj: oblikovanje odnosa prema temi autorskog tandema koji čine Damir Gamulin i Antun Sevšek. Riječ je o postavu izložbe Ako tebe zaboravim… – Holokaust u Hrvatskoj 1941. – 1945. / zadnje odredište Auschwitz, koja je održana početkom godine u Francuskom paviljonu u Zagrebu u suorganizaciji Hrvatskog povijesnog muzeja i Hrvatskog državnog arhiva te u suradnji sa Studentskim centrom u Zagrebu.

Izložba čiju koncepciju potpisuje Nataša Mataušić (Hrvatski povijesni muzej) tematizira stradanja Židova iz Hrvatske za vrijeme Drugoga svjetskog rata, s posebnim naglaskom na sudbine Židova deportiranih u Koncentracijski logor Auschwitz-Birkenau u Poljskoj. Smještanje izložbe u Francuski paviljon, autentično mjesto stradanja Židova iz Zagreba i drugih mjesta Hrvatske ispred kojega su bili sabirani i deportirani željezničkim vagonima u koncentracijske logore, odredila je i poseban odnos izložbenog postava prema samoj lokaciji izložbe. Više o ovom projektu, koji za HDD-ovu nagradu konkurira u kategoriji Prostorne i grafičke intervencije i sistemi, doznajte u nastavku!

 

 

*foto: Marko Mihaljević

 

‘VELIKO STRADANJE’. Oblikovanje odnosa prema temi

Pristup likovnom rješenju oblikovanja, odnosno izložbena interpretacija teme Holokausta, od projektanata nužno traži osvještavanje vlastitog stava o toj temi. Iz njega proizlazi povijesno i prostorno kontekstualiziranje izložbenog materijala, ali i osobne smjernice koje grade oblikovanje i organizaciju postava izložbe.

U slučaju izložbe “Ako tebe zaboravim… – Holokaust u Hrvatskoj 1941. – 1945.”, postav je smješten na autentičnom mjestu stradanja. U vrijeme Drugoga svjetskoga rata na Zagrebačkom zboru, gdje se nalazio i izložbeni paviljon Republike Francuske – tzv. Francuski paviljon, bio je smješten privremeni sabirni logor za Židove, u kojega su internirani Židovi iz Zagreba i drugih područja NDH. Tu su boravili po nekoliko dana, a potom su bili transportirani u druge logore. Okupljalište je bilo na tom mjestu vrlo vjerojatno i zbog blizine željezničke pruge; ta je okolnost ostala nepromjenjena do danas.

U zgradu Francuskog paviljona, prepoznatu kao vrhunsko djelo moderne arhitekture – kako u doba gradnje 1936./37., tako i danas – kroz povijest su upisivane teme od trgovine i promocije, preko masovnih stradanja, do aktualne konzervacije i kulturne produkcije.

 

*foto: Marko Mihaljević

 

Postavom, bez povratka

Prostorna organizacija postava podijeljena je na tri osnovne cjeline. Kratki uvodni dio skreće pozornost na povijest života Židova u ovim krajevima, uz osnovne uvodne informacije koje posjetitelju nude smještaj teme u širi povijesni kontekst.

Centralna, osnovna zona postava ciljano je predimeznirana u odnosu na vremešnost, prozračnost i taktilnost Francuskog paviljona. Izgrađena je kao metafora željezničkog transporta kojima su žrtve odvođene u Auschwitz. Takav centralni brod izložbe organiziran je kao niz tematskih sekvenci koje vode od cjelokupnog sustava logora u NDH do fokusa na Auschwitz, putem predstavljanja svih organiziranih transporta do tog ‘posljednjeg odredišta’ kroz godine, dokumenata sačuvanih iz samog Auschwitza, ali i drugih zloglasnih logora.

Završna zona je svojevrstan epilog; prikaz znanstvene metodologije utvrđivanja poimeničnog popisa žrtava logora Auschwitz iz Hrvatske, svjedočanstava preživljelih te sudionika antifašističkog otpora i hrvatskih Pravednika među narodima, koji su pod cijenu života sudjelovali u spašavanju Židova.

Ulazna sekvenca okupljanja u hrvatske logore jednostavnom gestom povišenog okvira prostora okuplja, odnosno uvodi posjetitelje u temu.

Iz hrvatskih logora i sabirališta stradalnici se odvode neugodno uskim koridorima koji asociraju na vagone. Nemogućnost izbora naglašena je mogućnošću ulaska u samo jednu od ‘transportnih linija’ postava. Transportni koridori oblikovani su tako da kroz otvore ‘prozora’ posjetitelj izložbe vidi izložbeni sadržaj, ali i drugog posjetitelja. Naredna izložbena zona predstavljena je stiliziranim ladicama za artefakte u formi kreveta kakve su koristili zatvorenici koncentracionih logora.

Prolazak kroz sekvence centralnog broda izgrađen je kao niz tematskih postaja bez mogućnosti promjene odluke i smjera posjetitelja, kako bi evocirao, makar na izložbenoj razini, susret stradalnika unutar procesa organiziranog zločina s nemogućnosti izbora. Posjetitelji ne mogu pristupiti blizu prikazima žrtava, već ih vide kroz suženi unutarnji okvir rešetki, kojima se pojačava dojam redanja i količine žrtava genocida, ali ujedno štiti miran prostor za sjećanje.

Prema kraju centralnog broda tema se personalizira predstavljanjem nekih od stradalnika, kroz fotodokumentaciju i biografske podatke. Uz punu svijest da sužavanje liste stradalnika na one za koje postoji dokumentacija može biti i upitna odluka, prevagnuo je stav da je patnji i nepravdi bitno dati lice upravo zbog intenzivnog poziva na razmišljanje o svima koji su stradali.

Izlaskom iz centralnog broda posjetitelji tako izlaze među preživjele, i u toj završnoj sekvenci obraćaju nam se znanstvenice-istraživačice prikazom metodologije utemeljenja činjenica koje stoje iza ove izložbe, ili glasom rijetkih preživljelih, čija svjedočanstva ne možemo ničim zamijeniti.

 

 

*foto: Marko Mihaljević

 

Materijalnost s težinom, tamom i tonom

Likovna pojavnost postava određena je unošenjem 6 tona toplo valjanog čelika u Francuski paviljon, od kojega su na esencijalnoj razini pojavnosti i ekspresije oblikovane sve sadržane sekvence izložbe. Čelik kao odabrani materijal bez završne obrade bio je nužan da do kraja izgradi željeni dojam teškog, tamnog, grubog i neprobojnog, uz izravnu vezu s kontinuirano prisutnim motivom željeznice.

Da bi se potencirala izravnost dojma, čelična konstrukcija spajana je jednostavnim vidljivim spojevima. Izložbeni sustav je položen na 24 metra dugačak čelični tepih, koji tlocrtno prati zone i liniju kretanja izložbom. Ispod čeličnog tepiha postavljen je tekstilni punom površinom zbog akustike, kako bi anulirao zvukove hodanja.

Kao reakcija na projekt postava nadovezuje se zvučna kulisa autorice Nives Sertić, koja je nastala kontaktom glazbenog gudala i čeličnih elemenata postava, ozvučenih uz više tipova mikrofona. Postav je tako dobio zvučni odraz sazdan od izmjene sekvenci zvuka i tišine. Upravo prisustvo zvuka proizvedenog iz samih elemenata postava omogućilo je da se osjeti tišina.

 

*foto: Matea Šabić

 

Oblikovanje s prirodnim svjetlom

Izložba koristi dramatične svjetlosne kvalitete Francuskog paviljona te ne unosi gotovo nikakvu novu rasvjetu. Objekti postava su oblikovani s otvorenim vrhom kako bi tijekom radnog vremena posjetitelji mogli kretanjem sunca doživjeti dinamiku osvjetljenja unutar okruglog paviljona. Orijentacija centralnog broda u odnosu na Paviljon određena je tako da u mjesecu otvaranja izložbe kroz cijelu kompoziciju postava propušta nisko zimsko sunce.

 

 

*foto: Damir Gamulin

 

Projektiranje za ovdje i tamo

Koliko god mišljena kroz interakciju s arhitekturom Francuskog paviljona, izložba je izvorno projektirana kao modularni sistem elemenata, dovoljno fleksibilan da se može s lakoćom prilagoditi drugim izložbenim prostorima, prije svega dvjema napuštenim sinagogama u sjevernoj Hrvatskoj. Dok se ne omogući organizacija gostovanja izložbe u drugim prostorima, može se posjetiti putem ovog virtualnog prikaza.

 

 

*foto: Marko Mihaljević

 

Naziv projekta: Holokaust u Hrvatskoj 1941. – 1945. / zadnje odredište Auschwitz
Autorica idejne koncepcije izložbe: Nataša Mataušić, Hrvatski povijesni muzej
Autorice izložbe i tekstova: Nataša Mataušić, Hrvatski povijesni muzej; Rajka Bućin, Hrvatski državni arhiv
Autori postava i vizualnog identiteta izložba: Damir Gamulin, Antun Sevšek
Autorica zvučne kulise: Nives Sertić

 

 

The post Potenciranje dojma prostorom appeared first on vizkultura.hr.

Nagrade novosadskog Salona arhitekture

$
0
0

Ovogodišnji Salon arhitekture Novi Sad, manifestacija koja se u kontinuitetu odvija od 1993. godine, održan je online radi aktualne epidemiološke situacije, a na posebno dizajniranoj internetskoj stranici prikazana je selekcija arhitektonskih projekata iz regije.

Na ovogodišnji Salon pristiglo je 236 prijava iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Slovenije, Mađarske i Rumunije, a najboljim projektima stručni je žiri dodijelio nagrade. Među laureatima ovogodišnjeg Salona nalazi se i niz hrvatskih projekata, a jedan od njih – Osnovna škola u Popovači koju su projektirali Mia Roth i Tonči Čerina – osvojio je glavnu nagradu! U nastavku doznajte koji su još hrvatski projekti ponijeli nagrade, a na ovoj poveznici nalazi se popis svih projekata nagrađenih na ovogodišnjem Salonu arhitekture.

 

 

Grand Prix ► Mia Roth, Tonči Čerina: Osnovna škola u Popovači

“Projekt škole se uprkos svojim velikim, programski definiranim dimezijama neočekivano suptilno integrira u neposredan okoliš, pozitivno reagujući na kontekst malog grada te stvarajući dodatnu vrijednost. Uz neophodan edukativan sadržaj, kreiranjem širokog polja novih rekreativnih sadržaja unutar i izvan zgrade, namjenjenih prvenstveno učenicima, a onda i ostalim građanima, ova institucija postaje žarište gradskog okupljanja te postavlja nove smjernice u promišljanju odgojno-obrazovne tipologije”, stoji u obrazloženju.

Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje.

 

 

Nagrada u kategoriji Arhitektura ► PROARH / Davor Mateković: Betonske kuće

“Urbanistički izbalansirani projekt sa zanimljivim međuodnosima volumena. Objekti komuniciraju međusobno i s neposrednim okruženjem bez potrebe za naglašavanjem svog postojanja. Suvremena reintepretacija tradicionalne arhitekture sa snažno izraženom osjetljivošću autora na neposredan kontekst. Kuće su razmjerom u potpunosti uklopljene u neposredno okruženje”, zaključio je žiri.

Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje.

 

 

Posebno priznanje u kategoriji Arhitektura  ► Vjekoslav Gašparović: Projekt pristupa i prezentacije utvrde Petrapilosa

Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje.

 

Posebno priznanje u kategoriji Arhitektura  ► x3m (Mirela Bošnjak, Mirko Buvinić, Maja Furlan Zimmerman): Osnovna škola ‘Žnjan – Pazdigrad’

“Projektom se uspješno otkrivaju problemi predmetne lokacije i nude rješenja kroz dijeljenje i otvaranje vlastitih ‘institucionalnih’ sadržaja, čime isti postaju sastavni deo simbiotske zajednice naselja. Negativni aspekti lokacije su promišljeno iskorišteni multiplikacijom horizontalnih površina. Škola je uklopljena u ambijent svojom izrazito jednostavnom pojavom naglašavajući maštu kao važan aspekat ovakvog tipa ustanove”, stoji u pojašnjenju.

Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje.

 

 

Nagrada u kategoriji Interijer  ► Damir Gamulin, Antun Sevšek: Postav izložbe Ako tebe zaboravim… – Holokaust u Hrvatskoj 1941. – 1945. / zadnje odredište Auschwitz

 

Posebno priznanje u kategoriji Interijer  ► Gorana Stipeč Brlić/ AO16, Sekcija: Riperaj

“Riperaj (repair) je još jedna pametna priča o reciklaži. U tom primjeru nije samo recikliran prostor nego i poneki elementi interijera koji su obojani u žutu boju. Prostor je očišćen do osnovne strukture i u njega su s distancom smješteni fleksibilni elementi nove opreme i rasvjete. Stoga se ambijenti mogu brzo prilagoditi različitim fazama i radnjama u procesu popravka. Materijali poput šperploče, metala i gume su održivi i pogodni za javnu upotrebu. Udobnost, lakoću i atraktivnost ambijenta postignut je paletom boja (plava, siva, žuta, bijela) i promišljenim osvjetljenjem”, ističu članovi žrija.

Projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje.

 

 

Posebno priznanje u kategoriji Publicistika  ► Alen Žunić: Boris Magaš. Misli o arhitekturi

“Značajni opus teorijske misli o arhitekturi velikog hrvatskog arhitekte Magaša ovom se knjigom zaokružuje 17 godina nakon njegove smrti. Uz obimnu uvodnu studiju Alena Žunića, sakupljeni su ključni Magaševi tekstovi iz perioda od 1962. do 2013., od kojih su neki sada prvi put objavljeni”, navodi se u obrazloženju.

Posebno priznanje u kategoriji Publicistika  ► Gorana Stipeč Brlić, Martina Mataija, Ana Orlić, Damian Sobol Turina, Ariana Sušanj / SEKCIJA: Arhitektura u Rijeci 1991.-2018.

“Autori publikacije – Gorana Stipeč Brlić, Martina Mataija, Ana Orlić, Damian Sobol Turina i Ariana Sušanj – izborom reprezentativnih objekata različitih programa (stanovanje, obrazovanje, kultura, religija, sport, javni prostor) prikazuju urbarhitektonsku transformaciju grada tijekom posljednjih 30 godina, ukazujući na spone suvremene riječke arhitekture s bogatim povijesnim nasljeđem i pozivaju na novo ‘čitanje grada’, zapisali su članovi žirija.

 

 

U kategoriji Eksperiment u arhitekturi nagrađen je projekt Napetost koji autorski potpisuju Dušan Stojanović, Marina Urošević, Pavle Stamenović i Miloš Jokić, a koji je nastao u okviru ljetne škole RE:EASA u Rijeci 2018. godine.

“Projekt na interesantan način istražuje temu međuodnosa u gradskom tkivu, kroz dinamiku i promjenjivost. Konstruiranjem neobične strukture mosta uz neočekivano korištenje banalnog materijala ispituju se i mogućnosti samog materijala, čime se prepoznaje višeznačna kvaliteta ovog eksperimenta”, istaknuo je žiri.

 

The post Nagrade novosadskog Salona arhitekture appeared first on vizkultura.hr.

Otkrivanje logike krajobraza

$
0
0

Najpoznatiji dubrovački park, Gradac, smješten iznad plaže Danče, mnogi će prepoznati kao jednu od lokacija iz serijala Igre prijestolja, no danas zapušteni park za strukturu i život Grada iznimno je urbanistički i kulturno vrijedan povijesni ambijent. Kako bi zasjao u punom sjaju, Grad Dubrovnik i Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) proveli su natječaj na kojem se tražilo rješenje koje bi, uz obnovu prepoznatljivih elemenata povijesne matrice, osiguralo što kvalitetnije funkcioniranje prostora gradskog parka u današnjem vremenu, koristeći elemente suvremenog oblikovanja. Bitno je pritom bilo osigurati i fleksibilnost parka kao višenamjenskog prostora u kojem se odvijaju razna privremena i povremena događanja, poput Dubrovačkih ljetnih igara.

Prvonagrađeno rješenje, koje potpisuju Melita ČavlovićDamir GamulinVesna Hrga MartićAntun Sevšek, u suradnji s Anom Šverko, uz jasan koncept i viziju predlaže oblikovanje novog jedinstvenog prostora parka, s jasnom hijerarhijom pješačkih komunikacija i uz maksimalno očuvanje njegova mediteranskog karaktera. “Autori oblikuju ambijente s jasnom distinkcijom staro-novo uz očuvanje povijesnih elemenata i uspostavljanje sistemskog jezika za sustavno rješavanje i razvijanje prostornih aktivnosti”, ističe Ocjenjivački sud.

Rezultate natječaja potražite ovdje, a u nastavku doznajte više o projektu koje je ponijelo prvu nagradu!

 

 

Ishodište projekta bilo je u istraživanju i prepoznavanju identitetskih vrijednosti mjesta: urbanističkih, ambijentalnih, krajobraznih, ekoloških i socioloških, koje je park Gradac akumulirao tijekom povijesti, a koje zbog dugogodišnje zapuštenosti i funkcionalne nepovezanosti nisu dovoljno aktivne. Cilj je bio otkriti organizacijsku i oblikovnu logiku u zatečenom krajobrazu, i koristiti je istovremeno kao polazište za obnovu svega vrijednog zatečenog u prostoru, tako i za nadovezivanje novim intervencijama koje slijede i osnažuju istraženi identitet.

 

 

Ovakvim čitanjem posebno se istaknula sjeverno-istočna zona parka – što zbog slabo održavanih i uskih staza, a što zbog izuzetno strmog terena i zapuštenih biljaka – kao prostor potencijalno najveće slobode intervencije koja bi mu mogla dati i veću važnost ne bi li prestao biti zapečak ne samo parka, već i zaleđa institucija kojima se pristupa s ulice. Stoga se unutar sadašnjeg obuhvata parka vrednuje postojeća kvaliteta zelenog fonda i tradicionalnih staza povijesnog parka kao i prisustvo mnogih stijena i stjenovitih grota kao bitnog identitetskog elementa parka, dok se istodobno periferno insertiraju nova mjesta, urbaniji programi koji se svi međusobno povezuju u programsku perifernu vrpcu. Njome se dopunjuju slučajni i nikad završeni gabariti postojećeg parka, čime on dobiva svoje nedvosmislene granice prostiranja, jasan glavni ulaz koji se i danas smatra svojevrsnom “slikom parka” i formiraju jasno artikulirani dodatni ulazi usmjereni u jednakoj mjeri kako starim, tako i novim korisnicima.

 

 

Nakon ulaska u park otvara se pogled i poziv na ulazak u središnji, pretežno prirodno intenzivni dio, koji vodi prema vrhu glavice Gradac po kojoj park i nosi ime ili šetnju horizontalnom urbanom promenadom prema vidikovcu. Ova dva pola su povezana ulicom/trgom, glavnom horizontalnom i širokom urbanom promenadom koja se dodatno uređuje i oprema. Vrpca tako povezuje ulazni trg, “zelene sobe”, vidikovac, dječje igralište, manji auditorij, razred na otvorenom te veliko gledalište.

 

U odabiru biljnih vrsta prevladavaju autohtone, uz one udomaćene, dok se samo u ulaznom dijelu potencira historicistički duh parka odabirom egzotičnijih biljnih vrsta i ornamentalnih trava. U parku vladaju ekstremni uvjeti za život biljaka, izloženost jakim vjetrovima i insolaciji, te zakiseljeni pH tla zbog stoljetnog utjecaja borovih iglica. Osim toga, park Gradac satkan je od izmjene većih i manjih nagiba, te intervencija koje su prilikom prvog uređenja i dva naknadna preuređenja pokušavale ovladati zahtjevnom topografskom situacijom stvarajući izrazito visok erozijski faktor. On je dodatno pojačan klimatskom datošću izmjene izrazito sušnih i kišnih perioda gdje se zadnjih godina količina oborina u jedinici vremena zbog recentnih klimatskih promjena naglo povećava.

 

 

 

 

 

Krajobrazna slika glavice Gradac s pripadajućim parkom ovim se rješenjem čuva i obnavlja te većinu od 308 predviđenih stabala za sadnju čine vazdazelene četinjače. U izboru stabala koja će podržati bujnu, četinjastu i vazdazelenu vizuru na Gradac prednost pred alepskim borom dobio je pinj zbog svog uspravnijeg rasta, stabilnije statike te činjenice da zbog svog habitusa ostavlja veću mogućnost insolacije i u podstojnim slojevima vegetacije, što doprinosi uspješnosti u postizanju veće bioraznolikosti.

 

 

 

 

Koloritnim dojmom šetnje parkom Gradac, uz zelenilo dominira topla crvena boja zemlje i srodna boja opeke koja je zastupljena kao jedan od osnovnih materijala. Opeka je izvorni materijal popločanja Straduna, pa se ta ista toplina partera želi naglasiti u Gradcu, u materijalu primjerenom parkovnom oblikovanju. Kako i sama opeka kao zemljani materijal, posebno tradicionalna opeka, nije ujednačene boje, tako se i ovdje uvodi obilje crvenih nijansi svojstvenih opeci. Ogradni se zidovi žbukaju tradicijskom žbukom uz dodatak mljevene opeke kako bi se približile istom rasponu nijansi. Zone koje se dograđuju kako bi mogle primiti nove funkcije, od igrališta za više generacija, preko topografskih separea u rubnoj zoni izvode se iz pigmentiranog betona, tonski usklađenog ambijentu. Zaključno, namjenski za ovaj projekt osmišljen je opsežan sustav modularne parkovne opreme od vlaknastog betona malih profila i plastificiranih čeličnih profila, također unutar iste kolorističke i taktilne skale.

Idejno urbanističko-arhitektonsko-krajobrazno rješenje Parka Gradac

Autorski tim:
Melita Čavlović
Damir Gamulin
Vesna Hrga Martić
Antun Sevšek

Suradnica:
Ana Šverko

 

The post Otkrivanje logike krajobraza appeared first on vizkultura.hr.

Refleksije nadolazećih glasova

$
0
0

Jučer, 7. srpnja 2022., na konferenciji za medije u Ministarstvu kulture i medija RH u Zagrebu premijerno je predstavljen projekt hrvatskog nastupa na 23. Milanskom trijenalu naslovljen „Mirror/Mirror“. Riječ je o prostornoj instalaciji koncipiranoj kao izlagački objekt za predstavljanje 7 projekata mladih hrvatskih arhitektica i arhitekata nagrađenih na 56. zagrebačkom salonu arhitekture i urbanizma. 

Kustosi nastupa na ovogodišnjem Trijenalu su arhitekti Lea Pelivan i Toma Plejić, ujedno i selektori 56. zagrebačkog salona (intervju s njima koji su dali za Vizkulturu ususret salonu pročitajte ovdje). Nacionalni izložbeni nastup Hrvatske na međunarodnoj izložbi koja se odvija pod temom „Unknown Unknowns. An Introduction to Mysteries” organiziraju Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Udruženje hrvatskih arhitekata

Instalacija „Mirror / Mirror“ zamišljena je kao sublimacija i prostorna redukcija izvorne izložbe 56. zagrebačkog salona, optimizirana za postavljanje u novom kontekstu. Autori/ice čiji su radovi uvršteni u izložbeni nastup prozvani su nadolazećim glasovima, a oni su Irena Bakić, Tajana Levojević, Rudolf Martinović, Studio JELO – Marta Lozo i Josip Jerković, Kristina Škrokov, Mirna Udovčić te Zrinka Visković. Njihove smo radove na Vizkulturi predstavili ovdje.

Arhitektonski postav instalacije „Mirror / Mirror“ u prostorima Palazzo dell’Arte potpisuju Antun Sevšek i Damir Gamulin, autorski radovi nadolazaćih glasova reinterpretirani su u formu višeminutne repetitivne video izložbe autora Ivana Slipčevića, a prate je zvučni efekti autora Jakše Kalajžića. 

Izjava kustosa Lee Pelivan i Tome Plejića:  „Zatečeni u sumornom, bezstrasnom svijetu višetračnih autoputeva nakon pandemijskih lockdown-ova, nadolazeći glasovi prikazuju sedam urbanih arhitektonskih projekata koji ispituju dileme uporabe – zlouporabe – napuštanja – ponovnog korištenja – odbacivanja prostora, propitujući krajnje mogućnosti, uloge i granice suvremene arhitekture i urbanizma.“ 

Izjava autora postava Antuna Sevšeka i Damira Gamulina: „Organizirana kao konstrukt sazdan od ovješenih multimedijskih ravnina i reflektirajućih površina te izgrađena kao matrica velikoformatnih LCD ekrana, ova instalacija sažima postojeći izložbeni prostor, stvarajući prenaglašeno stanje gledanja i uranjajući posjetitelje u sveobuhvatnu baražu slika, zvukova i odraza. Međusobno povezani ekrani izgrađuju predimenzionirane arhitektonske prizore izuzetno visoke rezolucije, oblikujući prezasićeno i vibrantno komunikacijsko sučelje. Reducirana veličina same instalacije je tako kompenzirana intenzitetom konzumiranja prikazanog sadržaja, dok je nečitkost prikazanog totaliteta pojedinih radova ublažena povećanom jasnoćom i veličinom izdvojenih detalja.“

Kustoska koncepcija nastupa: Lea Pelivan i Toma Plejić / Nadolazaći glasovi_izlagači: Irena Bakić, Tajana Levojević, Rudolf Martinović, Studio JELO – Marta Lozo i Josip Jerković, Kristina Škrokov, Mirna Udovčić,  Zrinka Visković / Postav izložbe: Antun Sevšek (arhitektura) i Damir Gamulin (oblikovanje i vizualni identitet) / Video izložba: Ivan Slipčević / Dizajn zvuka: Jakša Kalajžić / Organizacija izložbe i nastupa: Udruženje hrvatskih arhitekata / Kordinacija i produkcija nastupa: Iva Martinis i Frano Petar Zovko / Koordinator tiskanih izdanja: Ana Bedenko / Komunikacija s medijima i društvene mreže: Ivan Dorotić / 

Facebook facebook.com/mirror.mirror.triennale

Instagram https://www.instagram.com/mirror_mirror_triennale/

Hrvatski nastup na službenoj stranici trijenala  https://triennale.org/en/events/croatia-mirrormirror



O Milanskom Trijenalu:  

Izložbena manifestacija Milanski trijenale odvija se u Milanu u prostorima institucije muzeja dizajna i umjetnosti Triennale di Milano. Trijenale je inicijalno utemeljen u Monzi 1923. godine kao bienalna izložba umjetnosti i dizajna, a od 1933. se održava u Milanu, s formatom održavanja svake tri godine. Triennale di Milano je jedna od vodećih europskih kulturnih institucija, koja kroz svoje programe i manifestacije nastoji prenositi složenost suvremenog svijeta kroz mnoštvo umjetničkih formi: dizajn, arhitekturu, vizualne, scenske i izvedbene umjetnosti. Cilj institucije i manifestacija koje se pod njome događaju je pronaći šire i inovativnije načine razmišljanja, spajajući iskustva različitih kultura i jezika na jednom mjestu i u određenom trenutku. Milanski trijenale je usmjeren na propitivanje kreativnih i inovativnih praksi unutar područja dizajna i umjetnosti, potičući interdisciplinarni pristup temi te tražeći mjesta dodira i preklapanja dizajna i arhitekture, umjetnosti i tehnologije, znanosti i obrazovanja, omogućujući tako izravnu interakciju izlagača i posjetitelja. 

23. međunarodna izložba, čija je kustosica Ersilia Vaudo (astrofizičarka i glavna voditeljica raznolikosti Europske svemirske agencije) zamišljena je kao prostor otvorene rasprave i usporedbe, s mogućnošću spajanja različitih iskustava, kultura i perspektive. Tematska izložba „Unknown Unknowns. An Introduction to Mysteries.“ pokušat će odgovoriti na niz pitanja o tome što još uvijek “ne znamo da ne znamo” u različitim temama: od evolucije gradova do oceana, od genetike do astrofizike. Osim projekata direktno naručenih kao odgovori umjetnika/ica na tematsku izložbu, kroz nacionalne nastupe će se, osim Hrvatske, predstaviti i Austrija, Burkina Faso, Cipar, Češka, Demokratska republika Kongo, Francuska, Gana, Kenija, Kina, Lesoto, Meksiko, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Srbija i Ruanda



Izjave nadolazaćih glasova_izlagača / opisi radova:


Irena Bakić – „Revitalizacija opskrbnog centra Zapruđa“

(diplomski rad, mentor: Tonči Žarnić, AF Zagreb)

Izgrađeni prostor – centar naselja – određen je ideologijom svoga vremena. Novi sloj javnih sadržaja širi se neizgrađenim prostorom, podzemljem. Ispražnjena kuća, tri sobe s hodnikom, stvara nove slike povijesnog mjesta. Volumeni upuštenih soba izrastaju iz zemlje, zauzimajući dijelove nekadašnje pješačke površine. Oduzeto nadoknađuju scenografijama; sobe su jednako naseljene i promatrane. Niz je novih mogućnosti. Void garaže međuprostor je dvaju hodnika. Streha modernističkog krova udvostručena je.

Više o projektu pogledajte ovdje.



Tajana Levojević – „Dom(a)“ – Velika nagrada 56. salona

(diplomski rad, mentorica Ivana Ergić, AF Zagreb) 

Dom(a) je istraživanje života ulice i stambenog naselja. Projekt preispituje trenutačne domete urbanističkih alata, razmatra može li se pojedinačnim djelovanjem utjecati na sliku grada te dodiruje pitanje stvarnih potreba stanovanja. Na parceli, u ulici i naselju bilježe se rješenja, problemi i atipičnosti koje su toliko brojne i specifične da su postale način življenja, te se ugrađuju u rješenje. Projekt je sastavljen od četiri dijela: bilješke s terena, pravilnik, priručnik i terenski vodič.

Više o projektu pogledajte ovdje.



Rudolf Martinović – „Upojni zdenac Mosta mladosti: Renaturacija izgubljenog rukavca rijeke Save“

(diplomski rad, mentor Tonči Žarnić, AF Zagreb)

Oborinska voda ispušta se poput kiše u prostor natkriven konstrukcijom mosta. U zidovima od nedostatno miješanog betona pojavljuju se „okupabilne“ niše i otvori atrija. Privremena intervencija prolazi put preobrazbe arhitekture u krajolik. Giardino segreto prvo nastanjuje vegetacija, a tek potom čovjek. Projekt preispituje mogućnost društvenog doprinosa arhitekture na način ustezanja od građenja i propuštanja prilika za potpunom racionalizacijom prostora. Renaturacija prostora doima se ispravnim sredstvom za postizanje kompromisa između uplitanja i nečinjenja.

Više o projektu pogledajte ovdje.



Studio JELO – Marta Lozo i Josip Jerković – „Paths”, Zürich, Švicarska

(samoinicirani rad)

Nekontrolirani infrastrukturni razvoj Züricha 1970-ih rezultirao je perifernim uvjetima na gotovo središnjim lokacijama. Kako bi se dani potencijal jednog takvog mjesta iskoristio i oživio, predlaže se privremena arhitektonska struktura na slijepom odvojku vijadukta rijeke Sihl. Kao veza zastarjelog dijela vijadukta autoceste s pješačkim stazama, predložena građevina bi proširila javni prostor i prožela ga višestrukim narativima. Također bi to mjesto trajno ucrtala na kartu Züricha, dijeleći svoju monumentalnu snagu sa svim njegovim građanima.

Više o projektu pogledajte ovdje.



Kristina Škrokov –  „SPORT + BJELOVAR”

(studentski rad, mentor Tonči Žarnić, AF Zagreb) 

Najveći silos industrijskog kompleksa „Prerada” u Bjelovaru postaje gradsko kupalište. Od postojeće armiranobetonske konstrukcije uklanja se unutrašnjost i krov, a zadržava vanjska opna silosa. U unutrašnjosti se formiraju bazenske dvorane i ozelenjeni atrij. S vanjske strane silosa laganom čeličnom konstrukcijom nastaje opna koja formira dodatne opslužujuće prostore dvorana. U široj slici grada, silos koji izvire iz perivoja, obavijen je magličastom vrevom ljudi i ptica.

Više o projektu pogledajte ovdje.



Mirna Udovčić – „Sportski centar s bazenom na Pećinama u Rijeci“

(studentski rad, mentor Tonči Žarnić, AF Zagreb) 

Materijal dvorane je armirani beton. Zid debljine 240 cm je slabo armiran i udovoljava zahtjevima fizike zgrade. Debljina zida postaje dubina prostora. Ventilacija se nalazi unutar mase zida. Masa se dubi i stvara specifičnu geometriju koja se ponavlja na stropu iste debljine. Stvaraju se niše koje su protuteža prostornom jedinstvu dvorane. Ekstrovertirane su prema unutrašnjosti, a introvertirane prema vanjskom prostoru. Unutarnje lice dvorane ima glatku kožu keramičkih pločica.

Više o projektu pogledajte ovdje.



Zrinka Visković, Filmski grad Mejaši u Splitu

(diplomski rad, mentor Saša Begović, FGAG Split) 

Krajolik koji istovremeno pokazuje i prirodne i umjetne uvjete: vezu između urbanog i prirodnog. Novi topološki identitet mjesta u odnosu na postojeći. Nešto novo i donekle već prisutno. Praznine (krateri) drže vanjsku filmsku kulisu, definiraju odnos starog i novog, istovremeno jasno i precizno stvarajući novi organizam, metabolizam sposoban reagirati i prilagođavati se vremenu. Filmski grad (kao virtualni hologram) tada postaje prostor javne namjene. Dvosmislen, umjetan, neizvjestan.

Više o projektu pogledajte ovdje.



The post Refleksije nadolazećih glasova appeared first on vizkultura.hr.

Viewing all 44 articles
Browse latest View live