Prva monografska publikacija o umjetniku Lovri Artukoviću, koju je pod naslovom Stagings objavila prestižna bečka izdavačka kuća Verlag für Moderne Kunst, predstavit će se u srijedu, 20. prosinca u Velikoj čitaonici Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu. Zagrebačkom predstavljanju prethodit će ono u bečkoj DIT. Galeriji, 15. prosinca.
Publikacija je zamišljena kako bi proslavila umjetnikov osebujni talent i pružila opsežnu povijest njegova stvaralaštva od osamdesetih godina prošlog stoljeća u Zagrebu do recentnog umjetničkog djelovanja u Berlinu, stoga su autori tekstova renomirani stručnjaci iz obje zemlje: povjesničarka i teoretičarka umjetnosti, kustosica te profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu Leonida Kovač i njemački povjesničar umjetnosti, kustos, fotograf i pisac Boris von Brauchitsch.
Lovro Artuković smatra se vodećim hrvatskim i srednjoeuropskim slikarom i grafičarom čiji umjetnički izraz istražuje figuraciju i intimu kroz ikonografiju urbane civilizacije. Rođen je 1959. u Zagrebu, gdje nakon školovanja u Klasičnoj gimnaziji i pri grafičkom odjelu Akademije likovnih umjetnosti djeluje kao slobodni umjetnik, predavač grafičkih tehnika na Školi za primijenjenu umjetnost, a u konačnici i docent na Akademiji likovnih umjetnosti, gdje predaje crtanje. Dolaskom u Berlin 2001. Artuković radi kao slobodni umjetnik.
*Lovro Artuković, “Apolon i Marsija (Trijumf novih medija nad slikarstvom)”, ulje na platnu, 360 × 270 cm, 2009-11. / foto: Damir Žižić
*Lovro Artuković, “Ženska kupelj (Dijana i Akteon?)”, ulje na platnu, 190 × 220 cm, 2014. / foto: Gunter Lepkowski
Osim što je za svoj opus primio niz prestižnih nagrada, njegova su umjetnička djela predstavljena i prikupljena u ključnim zbirkama, kao što su one Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Zagrebu, Muzeja Albertina u Beču, Deutsche Bank Kunsthalle u Berlinu, Galerije likovnih umjetnosti u Splitu, Umjetničke galerije u Dubrovnik, Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu i Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. Umjetnička djela Lovre Artukovića nalaze se i u cijenjenim privatnim zbirkama u Zagrebu, Beču, Zürichu, Berlinu i New Yorku. Njegov rad bio je u fokusu dvaju filmova: eksperimentalnog filma Krađa Lukasa Nole i dokumentarnog filma L.A. Nedovršeno Igora Mirkovića, a 2012. izradio je scenografiju za predstavu Žuta crta Juli Zeh i Charlotte Roos u režiji Ivice Buljana.
*Lovro Artuković, “Sauna na vodi – berlinsko društvo na izletu za vrijeme lockdowna (zvana još i Koronina arka)”, ulje na platnu, 190 × 210 cm, 2020–21. / foto: Gunter Lepkowski
U jesen 2021. Lovro Artuković pozvao je tim umjetničke platforme Nomad na proslavu njegove 20. godišnjice u Berlinu, gdje se i rodila ideja o stvaranju ove monografske publikacije. Nomadov je tim s pažnjom vodio proces nastajanja knjige, okupivši talentirane suradnike, a osim Borisa von Brauchitscha i Leonide Kovač autor tekstova je i sam Artuković. Grafički je urednik Damir Gamulin, prevoditelji su Andy Jelčić i Marina Schumann, a lektorica Ivana Sor.
Knjiga je ostvarena zahvaljujući financijskoj potpori Prijatelja Nomada: privatnih osoba, Turističke zajednice grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Zaklade Adris, Grand Park Hotela Rovinj, Galerije Trotoar Zagreb i Kolekcije Cerin Antonić.
Umjetnička platforma Nomad osnovana je s društvenom i kulturnom namjerom izgradnje platforme koja pridonosi promicanju našeg suvremenog kulturnog diskursa. Cilj joj je oblikovati tržište regionalnih umjetnika te u tom procesu izgraditi dugotrajne kohezivne mreže oko njega. Uz posebnu posvećenost međudisciplinarnoj suradnji, Nomadove prakse uključuju prikupljanje sredstava, produkciju izložbi i publikacija.
Nedavno je u Kunsthalleu Baden-Baden otvorena izložba Sea and Fog na kojoj je izložen rad The Fall TU-141, skupine hrvatskih autora Nikole Bojića, Damira Gamulina, Miodraga Gladovića i Damira Prizmića. Ovaj rad dio je izložbene cjeline Tri pada, premijerno predstavljene u lipnju u izložbenom prostoru KONTEJNER u Zagrebu.
Rad The Fall TU-141se bavi padom sovjetske bespilotne letjelice Tupolev 141 u neposrednoj blizini studentskog doma na Jarunu u ožujku 2022., tek nekoliko tjedana nakon početka invazije na Ukrajinu. Izgrađena 1989. godine, letjelica je težila 6 tona i bila dugačka 16 metara, što otprilike odgovara veličini borbenog zrakoplova MiG pa je njen pad ostavio velik krater u zemlji, ali i brojna otvorena pitanja. Radarski sustavi u Rumunjskoj, Mađarskoj i Hrvatskoj, zemljama članicama NATO-a, su zabilježili kretanje letjelice, ali tijekom 50 minuta leta nijedna od tih zemalja nije reagirala. Iako je “Integrirani NATO sustav protuzračne i proturaketne obrane” precizno iscrtao njenu putanju, letjelica je prošla “ispod radara” te pala u gusto naseljeno područje sa seizmički registriranom magnitudom, na sreću bez žrtava.
*Instalacija “The Fall TU-141”, detalji, izložba “Sea and Fog”, 2024., Staatliche Kunsthalle Baden-Baden / foto Damir Gamulin
Rad The Fall TU-141 temelji se na prostornim podacima leta bivše sovjetske letjelice pretvorenima u zvučni zapis ugraviran u površinu ploče. Ova ploča pokreće izložbu te predstavlja DIY nosač zvuka, odnosno zvučno prenosi let preko složenog geopolitičkog teritorija. U formi cjelovitog ambijenta, u Baden-Badenu je rad postavljen prostorno-specifično, u ovalnom uredu koji je početkom 20. stoljeća služio kao ured direktora Kunsthallea. Iako se temelji na izlučenim podacima, rad The Fall TU-141 ne nudi jednoznačnu interpretaciju niti forenzičku egzaktnost. Zvučna topografija rada savija vrijeme i prostor, isprepliće dnevnu politiku s formama suvremenog planetarnog ratovanja, u afektivan kolaps koji se odvija u beskrajnim, nepravilnim petljama. Rad time postaje oštećena crna kutija koja reproducira soundtrack sadašnjeg trenutka.
*Instalacija “The Fall TU-141”, detalji, izložba “Sea and Fog”, 2024., Staatliche Kunsthalle Baden-Baden / foto: Nikola Bojić
Na poziv kustosa Çağle Ilk, Misala Adnana i Sandeepa Sodhija, rad je uključen u izložbu Sea and Fog, inspiriranu istoimenom knjigom umjetnice i pjesnikinje Etel Adnan (1925.–2021.). U svijetu u kojem ratovi i sukobi više nisu vezani za jedno mjesto ili geografsko područje, već se odvijaju posvuda i istovremeno, more i magla postaju fenomeni koji nadilaze vrijeme i prostor te služe kao vodič za razumijevanje nejasne prošlosti i nesigurne budućnosti. Adnanina knjiga tako predstavlja emocionalni kompas u vremenima planetarnih konflikata, blijedeće ljudskosti i povezanosti s prirodom. Izložba Sea and Fog otkriva slojevite geografske i kulturne međuodnose koji se protežu daleko izvan nametnutih nacionalnih granica i geopolitičkih okvira, istražujući povijest svjetskih ratova i njihov utjecaj na aktualne sukobe na Bliskom Istoku, Europi, Aziji i Africi.
*Instalacija “The Fall TU-141”, izložba “Sea and Fog”, 2024., Staatliche Kunsthalle Baden-Baden / foto: Stefan Altenburger
Uz spomenute domaće autore, na izložbi su prikazana i ikonična djela Otta Dixa i Käthe Kollwitz iz dvadesetih godina prošlog stoljeća, kao i djela etabliranih suvremenih umjetnika poput Yael Bartane, Marca Fusinatija i Ouassile Arras. Izložba Sea and Fog otvorena je do 26. siječnja.
Objavljene su nominacije za UHA-ine godišnje nagrade odabrane između radova prijavljenih na Godišnju izložbu ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2024. godini. S tradicijom duljom od 60 godina, ova izložba pruža jedinstven i cjelovit pregled nacionalne arhitektonske produkcije u prethodnoj godini, a popratni program, koji će biti najavljen uskoro, usredotočen je na predstavljanje javnosti, vrednovanje, kontekstualizaciju i refleksiju prikazane produkcije, ali i širih prostornih i društvenih tema.
Na Godišnju izložbu ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2024. godini prijavljen je 81 rad, a radove je ocjenjivao stručni žiri u sastavu: Vjekoslav Gašparović (predsjednik), Ana Boljar, Jure Grohar, Mario Kralj, Iva Martinis, Helena Paver Njirić, Nikola Popić, Tomislav Soldo i Ana Šverko te donio odluke o nominacijama za nagrade Viktor Kovačić – za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva (6 nominiranih), nagradu Drago Galić – za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture (2 nominacije), nagradu Bernardo Bernardi – za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja (6 nominiranih) i nagradu Neven Šegvić – za publicistički, kritički, znanstveno‐istraživački i teorijski rad na području arhitekture (3 nominacije).
Objava nagrade Viktor Kovačić za životno djelo će bit objavljena sljedeći tjedan, a u narednim tjednima će se na stranicama UHA-e i Vizkulure objavljivati pojedinačni projekti. Dodjela nagrada održat će se u lipnju u Zagrebu.
Nominacije pogledajte u nastavku.
ZA NAGRADU ”VIKTOR KOVAČIĆ” ZA NAJUSPJEŠNIJE OSTVARENJE U SVIM PODRUČJIMA ARHITEKTONSKOG STVARALAŠTVA ZA 2024. GODINU NOMINIRANI SU:
> GRADSKA I ŠKOLSKA SPORTSKA DVORANA „ŠIME PODUJE“ | Ante Mardešić | Vis > HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ U ZAGREBU | Radionica arhitekture i Vanja Ilić arhitektura | Zagreb > KEIGHT HOTEL OPATIJA | 3LHD | Opatija > PROIZVODNI POGON KAMPUSA RIMAC | 3LHD | Sveta Nedelja > PROIZVODNO-POSLOVNA ZGRADA DUBROVČAN | MVA / Mikelić Vreš Arhitekti | Dubrovčan > TRŽNICA GRUŽ | Dinko Peračić, Miranda Veljačić | Dubrovnik
GRADSKA I ŠKOLSKA SPORTSKA DVORANA „ŠIME PODUJE“ | Ante Mardešić | Vis / foto: Domagoj Blažević
GRADSKA I ŠKOLSKA SPORTSKA DVORANA „ŠIME PODUJE“ | Ante Mardešić | Vis / foto: Domagoj Blažević
HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ U ZAGREBU | Radionica arhitekture i Vanja Ilić arhitektura | Zagreb / foto: Miljenko Bernfest
HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ U ZAGREBU | Radionica arhitekture i Vanja Ilić arhitektura | Zagreb / foto: Miljenko Bernfest
HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ U ZAGREBU | Radionica arhitekture i Vanja Ilić arhitektura | Zagreb / foto: Miljenko Bernfest
ZA NAGRADU ”DRAGO GALIĆ” ZA NAJUSPJEŠNIJE OSTVARENJE NA PODRUČJU STAMBENE ARHITEKTURE ZA 2024. GODINU NOMINIRANI SU: > DOUBLE VILLA BUKOVAC | Hrvoje Njirić, Iskra Filipović | Zagreb > KUĆA 164 | Danijel Marasović, Filip Pochobradsky | Zagreb
*DOUBLE VILLA BUKOVAC | Hrvoje Njirić, Iskra Filipović | Zagreb / foto: Danijel Krznarić
*DOUBLE VILLA BUKOVAC | Hrvoje Njirić, Iskra Filipović | Zagreb / foto: Bosnić+Dorotić
*DOUBLE VILLA BUKOVAC | Hrvoje Njirić, Iskra Filipović | Zagreb / foto: Bosnić+Dorotić
*KUĆA 164 | Danijel Marasović, Filip Pochobradsky | Zagreb / foto: Robert Leš
*KUĆA 164 | Danijel Marasović, Filip Pochobradsky | Zagreb / foto: Robert Leš
ZA NAGRADU ”BERNARDO BERNARDI” ZA NAJUSPJEŠNIJE OSTVARENJE NA PODRUČJU OBLIKOVANJA I UNUTRAŠNJEG UREĐENJA ZA 2024. GODINU NOMINIRANI SU:
> KLAONICA | Filip Romić, Krešimir Romić | Zagreb > KONTEJNER U VJESNIKU | SKROZ | Zagreb > KUĆA 3R | Jadranka Kruljac Polak, Nikola Polak | Lovran > LABIRINT ŠAHTO-KULTURE | Antun Sevšek, Damir Gamulin / Organizirano oblikovanje | Zagreb > SPOMEN-PODRUČJE „MINSKO POLJE“ U LOVASU | Bernarda Silov, Davor Silov, Božica Dea Matasić, Kristina Rogić | Lovas > STUDIO YAMMAT FM | Maja Tedeschi | Zagreb
*KLAONICA | Filip Romić, Krešimir Romić | Zagreb / foto: arhiva autora *KLAONICA | Filip Romić, Krešimir Romić | Zagreb / foto: arhiva autora
*KONTEJNER U VJESNIKU | SKROZ | Zagreb / foto: Neja Markičević, Cropix
*KONTEJNER U VJESNIKU | SKROZ | Zagreb / foto: Neja Markičević, Cropix
*KONTEJNER U VJESNIKU | SKROZ | Zagreb / foto: Neja Markičević, Cropix
*KUĆA 3R | Jadranka Kruljac Polak, Nikola Polak | Lovran / Foto: Mario Topić
*KUĆA 3R | Jadranka Kruljac Polak, Nikola Polak | Lovran / Foto: Mario Topić
*KUĆA 3R | Jadranka Kruljac Polak, Nikola Polak | Lovran / Foto: Mario Topić
Veliki Vizkulturin intervju s Damirom Bartolom Indošem i Tanjom Vrvilo, povodom njihovog umjetničkog projekta Šahtokultura, za koji su Sevšek i Gamulin osmislili nominiranu scenografiju, pročitajte ovdje
*STUDIO YAMMAT FM | Maja Tedeschi | Zagreb / Foto: Sanjin Kaštelan
ZA NAGRADU ”NEVEN ŠEGVIĆ” ZA PUBLICISTIČKI, KRITIČKI, ZNANSTVENO‐ISTRAŽIVAČKI I TEORIJSKI RAD NA PODRUČJU ARHITEKTURE ZA 2024. GODINU NOMINIRANI SU:
> ALPSKI KONTRAPOST / ALPINE CONTRAPPOSTO | Oris > ANALIZA STANJA AF-A 2021.–2022. I PRIJEDLOG NOVOG KURIKULUMA | Radna grupa KSAD-a > EDICIJA DOBROLET | Emil Jurcan, Luka Skansi
*ALPSKI KONTRAPOST / ALPINE CONTRAPPOSTO | Oris (foto: Marko Mihaljević) – projekt smo na Vizkulturi predstavili ovdje
> ANALIZA STANJA AF-A 2021.–2022. I PRIJEDLOG NOVOG KURIKULUMA | Radna grupa KSAD-a
Uoči otvorenja Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2024. godini i dodjele nagrada Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA), predstavljamo projekte nominirane za ovo ugledno strukovno priznanje. Za nagradu “Bernardo Bernardi”, koja se dodjeljuje najuspješnijem ostvarenju na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja, ove je godine nominirano čak šest realizacija (link), a među njma je i Labirint ŠAHTO-KULTURE, monumentalna scenografija za izvedbeno-izložbeni program koji su autorski tandem Damir Bartol Indoš i Tanja Vrvilo s brojnim suradnicima realizirali u rujnu prošle godine u Pogonu Jedinstvo (link). Ovu labirintsku kabinu, koja je žičanim prolazima povezivala izvođače i publiku, osmislili su Antun Sevšek i Damir Gamulin, a više o konceptu šahto-kulture za Vizkulturu je govorio i glavni autorski duo Indoš & Vrvilo u ovom intervjuu.
*fotografije: Jure Živković
Slijedi tekst koji je povodom nominacije za UHA-inu nagradu “Bernardo Bernardi” napisala Ana Šverko:
Izvedbeno-izložbena akcija „Šahto-kultura“ Kuće ekstremnoga muzičkog kazališta, koju uz Damira Bartola Indoša i Tanju Vrvilo zajednički stvara i izvodi pedesetak umjetnica i umjetnika, obilježila je u rujnu 2024. petnaestu godišnjicu osnutka Pogona Jedinstvo – doma nezavisne kulture smještenoga u prostoru bivše tvornice hidrauličkih pumpi. Tom je prigodom Velika dvorana Pogona transformirana u paralelni svijet koji posjetiteljima omogućuje uranjanje u izložbeni postav jedinstvenog karaktera, unutar kojeg se simultano razvijaju tri izvedbe i tri seta radionica.
Kuću ekstremnoga muzičkog kazališta najprije je trebalo razumjeti – kako u njenim izvedbenim načelima, tako i u namjeri da obljetnicu obilježe različitim događajima istovremeno. Ništa vezano uza šahto-kulturu ne može se obuhvatiti svakodnevnim rječnikom: njezini instrumenti su šahtofoni – zvučni objekti Damira Bartola Indoša izrađeni od recikliranoga postindustrijskog otpada od kasnih 1980-ih – koji istodobno funkcioniraju kao izvođački aparati i scenografski elementi u višemedijskim inscenacijama.
Autorski je tim projektanata u brojnim dijalozima s umjetnicima svoj zadatak shvatio kao stvaranje prostora koji omogućuje izložbenu prezentaciju, kao i paralelno odvijanje više izvedbi, uz uspostavu nježnog i protočnog okvira između izvođača i publike. Prostor je konstruiran upotrebom sirovih, „šahtofonskih“ materijala, prije svega ozvučenih najobičnijih industrijskih mreža. Transparentni, žičani prolazi definiraju labirint u kojem se pulsirajuće granice prostora brišu zvukom i svjetlosnim efektima.
Uz raspored mreža koje i same postaju instrumenti te tako neosjetno dijele publiku u pokretu od izvođača i stvaraju mikropozornice, prostor se gradi rasporedom šahtofona, projekcijskih površina i statičnih sjedećih elemenata. Autori su putem materijalnosti ostali vjerni filozofiji šahto-kulture, a projektiranjem su omogućili neposrednu interakciju izvođača i publike. Tako formirani ambijent istodobno funkcionira kao pozornica i izložbeni prostor: u razdobljima bez izvedbi, tada tihi šahtofoni predstavljeni su kao artefakti „muzeološki” dizajniranim opisima te „oživljeni“ zvučnim instalacijama i projekcijama Ivana Marušića Klifa.
Cjelokupni postav osmišljen je u dvostrukoj varijanti – dinamičnoj i statičnoj – u međudjelovanju materijala, svjetla, zvuka i slike. Arhitekt i dizajner postali su sastavni dio šahto-kulture, no istodobno su zadržali potrebnu distancu – upravo onoliko koliko je bilo nužno da pomognu iščitati prividni kaos samo kao kompleksan, viši oblik reda.
*fotografije: Jure Živković
Labirint ŠAHTO-KULTURE
Autori: Antun Sevšek, Damir Gamulin / Organizirano oblikovanje Ured: Organizirano oblikovanje Projektni tim: Damir Bartol Indoš (koautor cjelokupnog projekta), Tanja Vrvilo (koautorica cjelokupnog projekta), Ivan Marušić Klif (šestokanalna videoinstalacija Virus ŠAHTO-KULTURE), Andrija Šantro (majstor rasvjete), Maxime Weinmann (nadzorne slike, scenografske instalacije i majstorski radovi), Jasmin Dasović (majstor tona) Suradnici: Miran Krčadinac (foto i video snimke Arhiva Parainstitut Indoš), Luka Antić, Mario Fudurić / Pogon – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade (tehnička podrška), Filip Pacak (tonska podrška), Jakov Habjan, Ante Alilović, Dario Tošić, Domagoj Žunić (suradnik na postavu instalacije), Nina Đurđević, Vedran Šuvar (video dokumentiranje), Miro Manojlović (video montaža), Ratko Mavar (foto dokumentacija), Jure Živković (arhitektonska fotografija), Damir Gamulin (likovno oblikovanje i vizualni identitet) Fotografije: Jure Živković Investitor: DB Indoš – Kuća ekstremnog muzičkog kazališta, Pogon – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade Izvođači: DB Indoš – Kuća ekstremnog muzičkog kazališta, Pogon – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade, Maxime Weinmann Lokacija: Zagreb, Trnjanska struga 34